Kā katru gadu Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā 24. jūlijā krāšņā ceremonijā Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā tiek pasniegta Starptautiskā Jāņa Baltvilka balva, atzīmējot sasniegumus bērnu un jauniešu literatūrā.
Īpaša žūrija vērtēja autoru un mākslinieku darbus, kuri izdoti laika posmā no 2024. gada maija līdz šī gada maijam. Starptautisko skanējumu balvai šogad piešķīra vācu rakstniece Dita Cipfele par grāmatu “Kā ārprāts man izskaidroja pasauli” (Liels un mazs, 2024) un tās tulkotāja Signe Viška, kuras veikums tika novērtēts arī par otru grāmatu – Andreasa Šteinhēfela “Ja mans mēness būtu tava saule” (Jāņa Rozes apgāds, 2024). Rakstniece Dita Cipfele ieradās Rīgā, piedalījās balvas ceremonijā, kā arī Starptautiskajos bērnu literatūras lasījumos.
Jāņa Baltvilka balva rakstniecībā ir piešķirta Krišjānim Zeļģim par dzejoļu grāmatu “Patīk!” (Liels un mazs, 2024). Žūrijas eksperti savā lēmumā raksta – lakoniskā vieglumā trāpīgi atklāta puikas domāšana, piedzīvojumu gars, interese un prieks par reāli esošo un fantāzijā iztēloto, visu ietverot sirsnīgi labestīgā attieksmē pret cilvēkiem, dabu, lietām un valodu. Balvu pasniedza Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktore Dagnija Baltiņa ar savu meitu Gunu, kuras abas piedalījās grāmatu vērtēšanā.
Par veiksmīgāko ilustrāciju autori atzīta Dace Krēsliņa par vizuālo ietērpu savām grāmatām “Kas par smaku?” un “Postaža parkā” (Apgāds Zvaigzne ABC, 2024). Autore radījusi lieliskas, humoristiskas ilustrācijas ar neparastiem varoņiem, kas uzrunā ne vien ar vārdiem, bet arī ar vizuālo tēlu. Te izpaužas tā lielā priekšrocība, ka autors ir gan stāsta, gan ilustrāciju radītājs. Katra grāmatas lapa ir kā noslēpums, tā ieaicina lasītāju/pētītāju sevī, ne velti sērijas nosaukums ir “Aizvēstures pilsētas detektīvi”. Arī izteiksmes līdzekļu ziņā un kompozicionāli grāmata ir viegli lasāma, izziņu rosinoša, tā atklāj sarežģītas idejas par dabu, attiecībām un atbildību. Balvu pasniedza žūrijas eksperts, gleznotājs un ilustrators Aleksejs Naumovs.
Savukārt AS “Latvijas valsts meži” (LVM) balva “Jaunaudze” par debiju bērnu literatūrā tika piešķirta Zaharam Ze par ilustrācijām Helgas Tormanes grāmatām “Jukī muzejā” un “Jukī satiek draugus” (Apgāds Zvaigzne ABC, 2024), to pasniedza LVM Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs.
Zūrijas verdiktā atrodam šādu vērtējumu: “Pašpuiciskā garā radīts aplikatīvi bezierunu skarbs Jukī tēls. Dizainers, grafiķis, keramiķis un instalāciju producents Zahars Ze ir tik pārliecinoši noslīpējis ilustrāciju stilistiku, radot dinamiska puzļa tēlus, ka tiem nekas nav par grūtu! Ielas kamuflāža stils “ienāk” muzejā un rada dzīvības pulsāciju attēloto personāžu detaļu dinamiski rotaļīgā salikumā, izjaucot parastā ķermeņa proporcijas. Arī rokām un kājām ir pašām sava dzīve, it kā tikai netīšām pieturoties pie ķermeņa”.
Kā jau ziņots iepriekš, Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu saņēma vācu rakstniece Dita Cipfele un tulkotāja Signe Viška. Neskatoties uz šķietami absurdiem sižeta notikumiem un savdabīgiem tēliem, Ditas Cipfeles garstāsts “Kā ārprāts man izskaidroja pasauli” (Liels un mazs, 2024) ir asprātīgs un emocionāli ticams pieaugšanas stāsts, kas ar ironiju un jūtīgumu atklāj pusaudzes skatījumu uz sarežģīto pasauli sev apkārt.
Uzdodot jautājumus, uz kuriem nav vienkāršu atbilžu, stāsts kļūst atpazīstams ikvienam, kurš kādreiz juties citāds vai apjucis pasaules priekšā. Raunas Fligenringas ilustrāciju un Ditas Cipfeles teksta saspēle piešķir grāmatai papildu ekspresiju, pastiprinot tās emocionālo iedarbību. Pusaudziskā valoda, kuru profesionāli augstā līmenī latviskojusi Signe Viška, pārliecinoši precīzi atklāj reālās pasaules nepilnības, kļūdas un cerības. Simbolisko Baltā Vilka laiviņu, ko pēc Anitas Paegles izstrādātā logotipa porcelānā atveidojusi Inese Brants, pasniedza Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes prezidente Ilze Stikāne un apsveikuma runu teica Vācijas Federatīvās republikas vēstniece Latvijā Gudruna Maslohas kundze.
Sadarbībā ar portālu “LSM.lv” ikvienam bija iespēja paust savu izvēli, kura autora darbs no Jāņa Baltvilka balvas nominantu vidus ir bijis visinteresantākais. Lasītāji par savu favorīti atzinuši autores Sanitas Reinsones grāmatu “Draugi un kaimiņi” (Jāņa Rozes apgāds, 2024). Portāla speciālbalvu pasniedza grāmatu apskatniece Aija Bremšmite.
Ceremonijā tika godināti arī pārējie 2025. gada Jāņa Baltvilka balvas nominanti – Uldis Auseklis, Anete Grīnberga, Nils Sakss, Laura Vinogradova, Elīna Brasliņa, Kristīne Martinova, Anete Melece, Gundega Muzikante, Svens Neilands, Evija Pintāne, Laura Ikauniece un Baiba Liepiņa.
Muzikālu pārsteigumu ar kora dziesmu ciklu “Kokapstrādes dziesmas” speciāli šim notikumam bija radījusi komponiste Gundega Šmite, to izpildīja Siguldas Starptautisko meistarkursu koris diriģentes Lauras Leontjevas vadībā. Saviem mūzikas jaundarbiem komponiste bija izvēlējusies trīs Jāņa Baltvilka dzejoļus – “Ripzāģa dziesma”, “Zāģa Kokubriesmas dziesma” un “Ēveles dziesma”.
Apbalvošanas ceremonijas tēma latviešu grāmatas piecsimtgades kontekstā šogad bija hrestomātiskais jautājums “Ar ko sākas grāmata?” Atraktīvi un radoši šo ideju īstenoja un pasākuma norisi vadīja Ance Strazda un Klāvs Mellis no neatkarīgās teātra trupas KVADRIFRONS. Pasākuma scenogrāfiju veidojusi Gundega Muzikante.
Par balvas norisi rūpējās un to kopīgi organizēja Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju, Starptautisko Rakstnieku un tulkotāju māju, AS “Latvijas valsts meži”, Rīgas domi, Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB), atbalstītāju vidū bija arī Vācijas Federatīvās republikas vēstniecība Latvijā un Gētes institūts Rīgā. Pateicoties informatīvajiem atbalstītājiem Latvijas Radio, portālam “LSM.lv”, Latvijas Televīzijai, TV3, TVNET tapuši daudzi raidījumi un publikācijas.
Sadarbības partneri no AS “Latvijas Mediji”, popularizējot Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā, ir sagatavojuši īpašu laikraksta “Latvijas Avīze” iknedēļas pielikuma “Kultūrzīmes” speciālnumuru ar analītiskiem rakstiem, tostarp interviju ar starptautisko laureāti Ditu Cipfeli, recenzijām un iespaidiem.
Par balvu
Jāņa Baltvilka balva ir lielākā valsts balva bērnu un jauniešu literatūrā, tās profesionāls izvērtējums kopš 2005. gada. Balvas uzdevums ir veicināt bērnu literatūras attīstību Latvijā, tās starptautisko atpazīstamību, kā arī stiprināt grāmatu lasīšanas tradīcijas sabiedrībā. Lai mūsu literatūras visveiksmīgākos darbus varētu iepazīt lielākajos grāmatu tirgos, nozīmīgākajos starptautiskajos bērnu literatūras forumos un datu bāzēs, LBJLP turpina no laureātu vidus tālāk mērķtiecīgi izcelt un nominēt kandidātus prestižākajiem bērnu literatūras apbalvojumiem pasaulē – Astridas Lindgrēnes piemiņas balvai un IBBY Goda sarakstam. Tie nokļūst arī vienā no lielākajiem pasaules bērnu literatūras krājumiem – Starptautiskajā Jaunatnes bibliotēkā Minhenē (UNESCO projekts) un regulāri tiek iekļauti pasaules labāko bērnu un jauniešu grāmatu sarakstos “The White Ravens”. Nominēto grāmatu mākslinieku darbi tiek iekļauti Bratislavas ilustratoru biennāles un Tallinas ilustratoru triennāles izstādēs.
Papildu informācija:
Silvija Tretjakova
Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bērnu literatūras centrs
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv
Tālr.: +371 29492456
https://www.facebook.com/IBBYLV