Kultūrizglītība
Kas ir Latvijas Kultūras kanons

Latvijas Kultūras kanons ir ieeja Latvijas kultūras pasaulē caur 99 dažādām vērtībām. Šīs dažādās vērtības aptver gan dažādas kultūras nozares, gan sniedzas laikmetiem un gadsimtiem pāri, gan savstarpēji satiekas, gan kā pretpoli savstarpēji izceļas.

Kanons ir kā brilles, caur kurām ieraudzīt Latviju un Latvijas vērtības. Kā durvis, pa kurām ienākt Latvijas kultūras bagātību krātuvē. Kā izdzīvošanas komplekts un kompass samulsuma brīžos. Kā jauna datora programmatūra, kas atver izziņai un pieslēdz mūs jaunai pasaulei un iespējām.

Šī vērtību izvēle ir sava laikmeta liecība, ko mēs, tālāk attīstot, piepildām ar sava laika saturu, pārdomām, jaunu vērtību pienesumu. Caur mūsu acīm šīs saņemtās vērtības kļūst par mantojumu, ko mēs izceļot, aprakstot, izzinot, iepazīstot, papildinot jau nodosim tālāk. Ieraugot un izanalizējot šīs vērtības, mēs zināsim saukt jaunas un pēc nepieciešamības kultūras kanonu arī kādu dienu papildināt.

99 kultūras kanona vērtības sasaucas ar Latvijas valsts 99 gadu jubileju – aiz šiem 99 izvēlētajiem gadījumiem tas ļauj saskatīt Latvijas valsts attīstību pirms valsts, Latvijas kultūras izaugsmi gadu gaitā, mūsu kolektīvo atmiņu, individuālas Latvijas kultūras izcilības, unikalitātes un notikumus. Tomēr visbūtiskākais – mudina un raisa sabiedrībā aktīvas debates par kultūras jautājumiem šodien, liek domāt un līdzdarboties.

Kultūras kanona tapšana un šodiena

Latvijas Kultūras kanons ir tapis pārdomātu lēmumu un viedokļu apmaiņas rezultātā. Sākotnēji ideju 2007. gadā attīstīja toreizējā kultūras ministre Helēna Demakova, kura mudināja sabiedrību un ekspertus domāt un iedziļināties jautājumā par to, kas ir mūsu kultūras stūrakmeņi, kā tos nosaukt, pamatot, salikt līdzās. Rezultātā 2008. gadā tapa Latvijas Kultūras kanons, kas aptver 99 vērtības septiņās kultūras nozarēs.

Turpinot šīs 99 vērtības cienīt, glabāt un kopt – esot šī kanona mantinieki – mēs caur savu pienesumu šodien radām jaunas zināšanas, jaunu mantojumu, vairojam mūsu pašu spēju ieraudzīt jaunas Latvijas kultūras vērtības ikdienā, apkārtējos cilvēkos, Latvijas skaistākajās vietās, stāstos, pagātnes notikumos un nozīmīgos kultūras pagrieziena un atspēriena punktos.

 

Vairāk: www.kulturaskanons.lv