Attēls ar uzrakstu: Kripto, māksla un klimats

Kāda kriptomākslai ir saistība ar klimata izmaiņām? Vai mākslīgais intelekts spēs atrisināt vides problēmas, kuras nav izdevies atrisināt cilvēku intelektam? Un vai ilgstošā “dabas intelekta” ignorēšanas dēļ mums patiešām būs jādzīvo metevarsā – savienotā virtuālājā un paplašinātājā realitātē?

Šie ir vien daži jautājumiem, ko šogad risinās RIXC ikgadējais Mākslas un zinātnes festivāls, kas norisināsies no šī gada 20. līdz 22. septembrim Rīgā un tiešsaistē.

RIXC festivāls ar šī gada tēmu “Kripto, māksla un klimats” diskutēs, kā šobrīd mainās mākslas un kultūras ainava, kuru no vienas puses ietekmē mākslīgā intelekta, blokķēžu un imersīvo tehnoloģiju attīstība, bet no otras – vēl viens mūsdienu sabiedrības izaicinājums – vides jautājumi un klimata pārmaiņas.

Festivāla galvenais notikums ir starptautiskā laikmetīgo mediju mākslas izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kas tiks atklāta trešdien, 20. septembrī, plkst. 19:00. Festivāla programmas turpinājumā, ceturtdien, 21. septembrī, norisināsies starptautisks “artatons” (mākslas hakatons), kur aicināti piedalīties jaunieši, lai kopā ar festivāla māksliniekiem un jomas ekspertiem diskutētu par “Zaļās un digitālās nākotnes izaicinājumiem”. Festivāla trešajā dienā norisināsies simpozijs “Kripto, mākslas un klimata”, kurā vairāk kā 30 starptautiski mākslinieki, pētnieki un eksperti diskutēs par mākslīgo intelektu un Eiropas mediju mākslas nākotni, “zaļo diskursu” digitālajā mākslā, NFT un kriptomākslu, imersīvajiem medijiem un mākslu metaversā.

Vairāk informācijas

Festivāla ieejas kartes un biļetes ar Early Bird atlaidēm pieejamas līdz 15. septembrim.

Šobrīd ne tikai RIXC festivālā un digitālajā mākslā, bet visas sabiedrības uzmanības centrā ir virkne jaunu tehnoloģiju – blokķēžu tīkli, Web 3.0 un NFT, mākslīgais intelekts un mašīnmācīšanās, virtuālā un paplašinātā realitāte un vīzija par metaversu, kuru ietekmē mainās arī mākslas un kultūras ainava, un aktualizējas arvien jauni vides jautājumi.

Digitālo mediju mākslinieki ir to vidū, kas vieni no pirmajiem pētī, izmanto un kritiski reflektē jaunāko tehnoloģiju piedāvātās iespējas jaunu formu, estētikas vai pieredzes radīšanā. Taču digitālos māksliniekus ne mazāk interesē, kāda ir šo dominējošo tehnoloģiju ietekme uz vidi, un vai pastāv jēgpilni risinājumi klimata izmaiņu mazināšanā.

Uzdodot jautājumu – ”kāda kriptomākslai ir saistība ar klimata izmaiņām?” pirmajā brīdī šķiet, ka tās savienojums ar vides jautājumiem ir neiespējams, jo kriptomāksla izmanto blokķēžu tehnoloģijas, kas patērē lielus resursus. Tomēr blokķēdēm to caurspīdības un decentralizētā tīkla tehnoloģiju dēļ, piemīt arī potenciāls vides jautājumu risināšanā.
Līdzīgi ar mākslīgā intelekta izmantošanu, kam nepieciešami milzīgi enerģijas resursi, kuru izmaksas visbiežāk sedz lietotāji – kā to savā mākslas darbā “Amazon [vietnes] lietotāju slepenā dzīve” atklāj festivāla izstādes māksliniece Džoana Molla (Joan Moll) no Spānijas: ik reizi kad lietotājs meklē vai veic pasūtījumu, tiek iedarbināts neiedomājami garš un sarežģīts kods, kura izprintēšanai būtu nepieciešamas tūkstošiem lapu.
Vēl grandiozāki resursi būs nepieciešami jaunā Web 3.0 tīkla attīstībai, kas balstīsies decentralizētajās blokķēžu tehnoloģijās, nodrošinot meteversa darbību – aizraujošu vīziju par vienotā globālā tīmeklī savienotu 3D digitālo pasauli virtuālajā un paplašinātajā realitātē… Tādēļ kritiskāk noskaņotie mākslinieki, meklējot videi iespējami draudzīgākos risinājumus veidot mākslu blokķēžu tīklos, nereti neatrod tos.

Ir arī tādi mākslinieki – kā kriptomākslas celmlauzis  Memo Aktens (Memo Akten) no Turcijas, šobrīd dzīvo ASV, kas visdziļāk izpētījuši šos tīklus un ir atraduši risinājumus lietot videi draudzīgākas tehnoloģijas. Memo Aktens ir viens no festivāla izstādes galvenajiem māksliniekiem un arī simpozija vadošais lektors, kas simpozija tematiskajā ievdlekcijā “Izplatītā apziņa”, piektdien, 22. septembrī, pl. 11:00 (tiešsaistē no Melburnas) iepazīstinās ar savu māksliniecisko darbību, inovatīvi eksperimentējot ar mākslīgā intelekta idejām, algoritmiem un estētiku, meklējot saistību starp bioloģiskām un digitālām sistēmām, un diskutēs par ekoloģiskāk orientētas mākslas iespējām blokķēžu decentralizētajā tīklā.

Memo Aktena mākslas darbs “Izplatītā apziņa” (Distributed Consciousness), kas izstādīts festivāla izstādē, aizsākās kā NFT kolekcija ar 256 unikāliem galvkājiem (tādiem kā astoņkājiem) līdzīgiem radījumiem, kas aptver tādas tēmas kā bioloģiskais un mākslīgais intelekts, izplatītā skaitļošana un galvkāji un ir cilvēka un mašīnas kopīgi radīta meditācija par apziņu, brīvo gribu, dzīvi, nāvi, mākslu, tehnoloģijām, rituāliem, ekoloģiju, ekonomiku un ilgtspēju.

Blokķēžu tehnoloģiju potenciāls vides jautājumu risināšanā izpaužas ne tikai “tehno-ekoloģiskajā” mākslā, bet arī “klimata finansēšanas” jomā tādā kā, piemēram, oglekļa emisiju kompensēšanas tirgus. Kaut arī šī joma jau saskārusies ar kritiku, tomēr joprojām blokķēžu tehnoloģijas tiek uzskatīta par vienu no potenciālajām jomām, kas var sniegt ieguldījumu klimata izmaiņu seku samazināšanā – kā to iepazīstinās festivālā vēl viens vadošais lektors – Eriks Novaks (Eric Nowak), kas ir profesors, eksperts ilgtspējības un klimata finanšu jautājumos un direktors Ilgstpējības finanšu centrā, Šveices-itāļu universitātē (SIU) Lugano, Šveice.

Festivāla programma sāksies trešdien, 20. septembrī, LNB, plkst. 17:00 ar vieslektoriem – festivāla izstādes mākslinieci Annu Ridleri (Anna Ridler) no Lielbritānijas, un profesoru no Cīrihes mākslas universitātes un Imersīvās mākslas telpas direktoru Krisu Salteru (Chris Salter). Atklāšanas programmas turpinājumā pl. 19:00 tiks atklāta festivāla izstāde, ar kuru iepazīstinās RIXC festivāla kuratori Rasa Šmite un Raitis Šmits. Izstādē būs skatāmi 13 mākslas darbi, ko radījuši Eiropas mediju mākslas rezidenču platformas EMAP mākslinieki, kā arī latviešu mākslinieki un citi starptautiski atzīti mākslinieki:
Memo Akten (TR/US), Nico Angiuli (IT) & Katerina El Raheb (GR), Emanuel Gollob (AT), Nicolas Gourault (FR), Carolin Liebl & Nikolas Schmid-Pfähler (DE), Rosa Menkman (NL), Joana Moll (ES), Paula Nishijima (BR/NL), Jurģis Peters (LV), Anna Ridler (UK/US), Līga Vēliņa (LV), Ieva Vīksne (LV), Zane Zelmene (LV).

Kuratori: Rasa Šmite, Raitis Šmits (RIXC / LV).

Festivāla izstāde būs apskatāma LNB 1.stāva izstāžu zālē līdz 11. novembrim bez maksas.

Ceturtdien, 21. septembrī, pl. 12.00 festivāls turpināsies ar Augmentētās Realitātes (AR) izstādes – “SensUs. Augmented Nature-Cultures” atklāšanu Latvijas Nacionālajā Dabas muzejā un izstādes mākslinieku vadītu ekskursiju Esplanādes parkā. Augmentētās realitātes mākslas darbi, ir vienlaicīgi apskatāmi gan Rīgā, gan Karlsrūē, UNESCO mediju mākslas pilsētā Vācijā. “SensUs” mākslas darbus paplašinātajā realitātē veidojuši mākslinieki:
Jung Eun Lee (DE/KR), Isabella Münnich (DE), Anna Manankina (UA/DE), Jurģis Peters (LV), Sabīne Šnē (LV), Rihards Vītols (LV), Zane Zelmene (LV). Kuratori: Daria Mille (DE/NAIA), Rasa Šmite, Raitis Šmits (LV/RIXC).

Virtuālie mākslas darbi pilsētvidē ir apskatāmi, lejuplādējot Sensus Art aplikāciju.

Ceturtdien, no pl. 15:00 norisināsies artatons (mākslas hakatons) par “Zaļās un digitālās nākotnes izaicinājumiem”, kurā piedalīsies ap 30 dalībnieku klātienē LNB un vēl 100 dalībnieku virtuāli no Vācijas, Itālijas, Spānijas un Polijas.

Artatona programma sāksies ar aizraujošām vieslekcijām, kas adresētas īpaši jauniešu auditorijām; tematiskie vieslektori būs: profesors, ilgstpējības un klimata finanšu eksperts Eriks Novaks (Eric Nowak) no Šveices; digitālās un kriptomākslas kuratore no Itālijas – Eleonora Brizi; kā arī māksliniece, kas strādā ar dabas datu vizualizācijām, un kuratore Džeina Tinglija (Jane Tingley) no Kanādas. Vieslekcijām sekos radošās darbnīcas, kurās jaunieši kopā ar vieslektoriem un festivāla izstādes māksliniekiem diskutēs par tādām tēmām kā “Mākslīgais intelekts un blokķēdes”, “Māksla, mākslīgais intelekts un metaverss”, “Zaļā digitālā utopija” un “Digitālās nākotnes izaicinājumi”.

Aicinām jauniešus (līdz 30 gadu vecumam) reģistrēties artatonam, iegūstot festivāla bezmaksas biļeti.  

Artatonu organizē RIXC sadarbībā ar citām Eiropas mediju mākslas organizācijām – MEET no Milānas, PAL no Berlīnes, RIXC no Rīgas, Espronceda no Barselonas, Laznia no Gdaņskas.

Artatona dienas noslēgumā no pl. 19.00 norisināsies skaņu mākslas performanču programma RIXC galerijā, Lenču ielā 2, kur piedalīsies:
Platons Buravickis (LV), Krista Dintere (LV), Juan C. Duarte Regino (MX/FI), Patrick Borgeat (DE), Elza Zīverte & Kaspars Jaudzems (LV), Raivo Mihailovs (LV).

Savukārt piektdien, 22. septembrī, no pl. 11.00 LNB un tiešsaistē norisināsies starptautiskā “Kripto, mākslas un klimata” simpozija programma, kurā piedalīsies vairāk nekā 30 mākslas, zinātnes un tehnoloģiju eksperti un pētnieki un starpdisciplināri mākslinieki.

PROGRAMMA

TREŠDIENA, 20. SEPTEMBRIS, 2023

Atklāšanas programma

Latvijas Nacionālā bibliotēka  / Zoom

 

17.00 Atklāšanas vieslekcijas / Mākslinieku vieslekcijas:

Chris SALTER (CA/CH) / Anna RIDLER (UK/US)

19:00 RIXC Festivāla izstādes atklāšana (ieeja bezmaksas)

 

CETURTDIENA, 21. SEPTEMBRIS, 2023

12.00 SensUs–Paplašinātās dabas kultūras

AR izstādes atklāšana un ekskursija. Ieeja bezmaksas reģistrējoties rixc@rixc.org

Latvijas Nacionālais Dabas muzejs, Kr. Barona iela 4

 

Blokķēdes, māksla un klimats: zaļās un digitālās nākotnes izaicinājumi. (AUGE2) artatons

Latvijas Nacionālā bibliotēka,  Virtakas klase (1.stāvs) / Zoom

 

15.00 AUGE artatons: Vieslekciju panelis:

Eleonora BRIZI (IT) / Eric NOWAK (CH) / Jane TINGLEY (CA)

16.30 Artatona radošās darbnīcas (4 paralēlas sesijas)

20:00 Skaņu mākslas performances

RIXC galerija, Lenču iela 2

 

PIEKTDIENA, 22. SEPTEMBRIS, 2023

Kripto, mākslas un klimata simpozijs

Latvijas Nacionālā bibliotēka / Zoom

 

11.00 Vieslekcija. Memo AKTEN (TR/UK). Izplatītā apziņa

12.00 Panelis 1 [MI] Mākslīgais intelekts (MI) un mediju mākslas nākotne

14.00 Panelis 2 [Zaļš] MI, māksla un klimata pārmaiņas

15.30  Panelis 3 [XR] MI un māksla metaversā

17.00 Panelis 4 [Kripto] NFT un māksla blokķēdēs

Vairāk informācijas (detalizētā programma)

 

INFORMĀCIJA PAR FESTIVĀLA BEZMAKSAS UN MAKSAS PASĀKUMIEM

Festivāla bezmaksas pasākumi:

1.Izstādes atklāšana – trešdien, 20. septembrī, pl. 19.00.
2.Izstāde – no 21. septembra līdz 11. novembrim, 2023, LNB (bibliotēkas darba laikos).
3.“SensUs” mākslinieku vadīta ekskursija, demonstrējot augmentētās realitātes mākslas darbus Esplanādes parkā – ceturdien, 21. septembrī, pl. 12.00 (tikšanās Latvijas Nacionālajā Dabas muzejā), vēlams iepriekš pieteikties rixc@rixc.org

Festivāla ieejas karte (uz visām dienām) nodrošina apmeklējumu šādiem pasākumiem:
1.Atklāšanas vieslekcijas (Chris Salter, Anna Ridler) – trešdien, 20. septembrī, pl. 17.00-18.30, LNB (11. stāva korē)
2.Artatona tematiskās vieslekcijas (Eric Nowak, Eleonora Brizi, Jane Tingley) – ceturtdien, 21. septembrī pl. 15.00-16.30, LNB (11. stāva korē)
3.Performanču programma RIXC galerijā – trešdien, 21. septembrī 19.00-22.00, RIXC galerijā, Lenču ielā 2 (uz šo pasākumu ir iespējams biļeti iegādāties atsevišķi).
4.Simpozijs “Kripto, māksla un klimats” – ceturtdien, 22. septembrī, 11.00-18.30, LNB (Konferenču zālē A)

Festivāla pasākumi notiek klātienē (LNB un RIXC galerijā) un tiešsaistē. Attālinātajiem dalībniekiem tiks nosūtīts ZOOM links. 

Pilna cena 36 EUR / ar atlaidi (līdz 15.septembrim): 18 EUR

Studentiem: 50% atlaide  – pilna studenu cena 18 EUR / ar atlaidi (līdz 15.septembrim) 9 EUR
Performanču programmas biļete (ja iegādājas atsevišķi): 
pilna cena 9 EUR / 4.50 EUR ar atlaidi, ka iegādājas līdz 15. septembrim.

BIĻETES

Aicinām radošus jauniešus līdz 30 gadu vecumam pieteikties dalībai artatonā, kas notiks ceturtdien, 21. septembrī. Reģistrācija artatonam ir bez maksas, vienlaikus iegūstot arī brīvu ieeju uz pārējiem festivāla pasākumiem: https://bit.ly/AUGE-RIXC-Arthathon

Kontakti:
rixc@rixc.org

25358541 (Līva Siliņa)
 

Plašāka informācija:
https://festival2023.rixc.org/
http://rixc.org/

 

Atbalstītāji:
Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Eiropas mediju mākslas platforma (EMAP),  ES programma “Radošā Eiropa”, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, projekts “AUGE 2ND”, ES programma "Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības" (CERV), Liepājas Universitātes Jauno mediju laboratorija MPLab, galerija ASTE, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Mākslas akadēmija, LG Electronics, Reverie.

Partneri:

Latvijas Nacionālais Dabas muzejs

Informatīvie atbalstītāji: Echogonewrong, Arterritory, Satori, Wemakemoneynotart, Diena, Delfi.