Radošās industrijas
Pildspalva un papīra lapa

Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) valde ir izvēlējusies REI (Radošās Ekonomikas Inovācijas - Innovation by Creative Economy) partnerību, lai izveidotu EIT Kultūra un Radošums inovāciju kopienu. Partnerapvienība var sagaidīt dalītu 300 miljonu eiro EIT finansējumu no Apvārsnis Eiropa programmas ar iespējām piesaistīt papildus finansējumu no privātā un publiskā sektora. Konkursā uzvarējušajā Eiropas mēroga apvienībā kā asociētais partneris piedalīsies arī organizācija no Latvijas – Ziemeļu Dimensijas Kultūras Partnerības sekretariāts. Paredzēts, ka kopiena sāks darboties 2024. gadā ar mērķi palielināt Eiropas kultūras un radošo nozaru konkurētspēju un stiprināt tās lomu kā Eiropas labklājības virzītājspēkam.

Atlases procesā, kas tika pabeigts 22. jūnijā Budapeštā (Ungārijā), starp piecām partnerapvienībām tika izvēlēta REI - partnerība, ko koordinē Fraunhofer un kuru vada pagaidu izpilddirektors Bernds Fesels. Uzvarējušās partnerapvienības mērķis ir atklāt vēl neapzināto kultūras un radošo nozaru potenciālu, lai tā kļūtu par Eiropas zaļās, digitālās un sociālās transformācijas virzitājspēku. 

Jaunajā konsorcijā ir 50 izcilas universitātes, pētniecības iestādes, uzņēmumi, investori un asociācijas, kas saistošas radošajām industrijām visās 20 Eiropas  valstīs, kā arī asociētie partneri.   

Radošās un kultūras industrijas ir būtiski izaugsmes un darba vietu radīšanas virzītājspēki visā Eiropā. Tā veido 5,5 procentus no ES kopējā IKP un 6,2 procentus no Eiropas darbaspēka, un 80% no visiem 2,9 miljoniem radošo un kultūras industriju uzņēmumu ir mazie un mikrouzņēmumi.  

Tajā pašā laikā šo industriju mērķi nav tikai peļņa – tās iestājas par Eiropas dažādību, kā arī tās vienotību. EIT Kultūra un Radošums būs Eiropas atveseļošanās un kohēzijas galvenais atbalsts. “Šī būs atvērta inovāciju kopiena: atvērta uzņēmējiem, māksliniekiem, ārštata darbiniekiem, sociālajiem inovatoriem, kultūras menedžeriem. Inovācijas un pārmaiņas ir iespējamas, ja visi dalībnieki — gan lielie, gan mazie, ar peļņas vai bezpeļņas mērķiem — satiekas vienā līmenī, lai risinātu aktuālas sabiedrības problēmas,” secina Bernds Fesels, uzvarētāju komandas pagaidu izpilddirektors un pārstāvis. 

EIT Kultūra un Radošums galvenā mītne atrodīsies Ziemeļreinā-Vestfālenē, Vācijā, un tai būs sešas filiāles: Amsterdamā, Barselonā, Boloņā, Helsinkos, Košicē un Vīnē. Šie reģionālie centri īstenos kopienas mērķus, aktualizējot un mijiedarbojoties ar vietējo un reģionālo ekosistēmu vajadzībām. Centri sniegs atbilstošus zināšanu un inovāciju kopienas pakalpojumus, kas piemēroti katrai ekosistēmai un ieinteresētajām grupām, tostarp studentiem, jaunizveidotiem uzņēmumiem, riska kapitāla investoriem un politikas veidotājiem.  

Vienīgā organizācija no Latvijas vērienīgajā Eiropas partnerapvienībā – Ziemeļu Dimensijas Kultūras Partnerības sekretariāts 

Jau šobrīd zināms, ka no Latvijas EIT Kultūra un Radošums kopienā kā asociētais partneris aktīvi piedalīsies Ziemeļu Dimensijas Kultūras Partnerības sekretariāts (Northern Dimension Partnership on Culture, NDPC) – organizācija, kas šobrīd pārstāv Latvijas, Dānijas, Igaunijas, Somijas, Vācijas, Islandes, Lietuvas, Norvēģijas, Polijas, Zviedrijas radošo un kultūras industriju intereses, un kuras mērķis ir stiprināt šo industriju stratēģisko lomu ilgtspējīgā Ziemeļu Dimensijas reģiona)attīstībā.  

NDPC tika dibināta 2010. gada 20.maijā dibinātājvalstīm parakstot Saprašanās memorandu, bet 2018.gada 28.maijā tika noslēgta vienošanās par Kultūras partnerības Sekretariāta dibināšanu un tā atrašanos Rīgā. Kultūras ministrija nodrošina Latvijas pārstāvniecību Ziemeļu dimensijas Kultūras partnerības Rīcības komitejā. 

Vairāk lasi: ndpculture.org  

Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts (EIT) ir Eiropas lielākā inovāciju ekosistēma, kas apvieno gandrīz 3000 partneru no vadošajām biznesa, pētniecības un izglītības organizācijām visā Eiropā vairāk nekā 60 inovāciju centrus visā Eiropā. EIT ir atbalstījis vairāk nekā 3800 jaunuzņēmumu rašanos, radījis vairāk nekā 1400 jaunus produktus un pakalpojumus, kas ir piesaistījuši vairāk nekā 3,9 miljardus eiro ārējo kapitālu. Vairāk nekā 3800 studentu ir absolvējuši EIT maģistra un doktorantūras programmas, un vairāk nekā 100 000 ir piedalījušies EIT kopienas uzņēmējdarbības apmācībās.

Uzzini vairāk par jau izveidotajām zināšanu un inovāciju kopienām: eit.europa.eu