Kostarikas, Kazahstānas, Spānijas, Latvijas un Apvienoto Arābu Emirātu pārstāvji piedalās Globālā Kultūras samita ministru diskusijā. Ar mikrofonu Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietniece Baiba Mūrniece
Kostarikas, Kazahstānas, Spānijas, Latvijas un Apvienoto Arābu Emirātu pārstāvji piedalās Globālā Kultūras samita ministru diskusijā. Ar mikrofonu Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietniece Baiba Mūrniece.

27. – 29. aprīlī Kultūras ministrijas (KM) valsts sekretāres vietniece kultūrpolitikas jautājumos Baiba Mūrniece un Kultūrpolitikas departamenta direktores vietniece Agnese Rupenheite piedalās Globālā Kultūras samita ministru diskusijā un Pasaules kultūrpolitikas konferences MONDIACULT2025 rīkošanas biroja sanāksmē.

Kultūras samits norit AbuDabi (Apvienotie Arābu Emirāti) par tēmu Kultūra cilvēcei un aiz tās robežām (Culture for humanity and beyond).

Izmantojot vadmotīvu “Kultūra cilvēcei un aiz tās robežām,” š.g. samits pievērsīsies dinamiskajām attiecībām starp kultūru un cilvēci laikmetā, kad pasaule piedzīvo nepieredzētas pārmaiņas. Trīs dienu garumā samits kalpos kā platforma kolektīvām pārdomām par būtiskām globālām varas pārbīdēm, kas ietekmē sabiedrību un rada nedrošības sajūtu par nākotni, vienlaikus rosinot pārdomas par cilvēces būtību mūsdienu pasaulē.

Samita programmā 28.aprīlī paredzēts plānotās Pasaules kultūras konferences 2025. gada MONDIACULT kultūras ministru dialogs par tēmu Kultūra cilvēcei digitālajā ērā (The Culture of Humanity in the Digital Era), ko kopīgi organizē UNESCO un Abū Dabī Kultūras un tūrisma departaments. Tajā pulcēsies kultūras ministri no visas pasaules, lai veicinātu augsta līmeņa diskusijas par to, kā jaunās tehnoloģijas un mākslīgais intelekts būtiski maina mākslas un kultūras radīšanu un patēriņu, ietekmē autortiesību īpašniekus un cilvēka radošumu, kā arī to, kā kultūra var veicināt ilgtspējīgas un mierpilnas nākotnes veidošanu.

Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietniece Baiba Mūrniece piedalījās ministru diskusijā par tēmu Kultūra un miers ilgstpējīgai nākotnei (Culture and peace for a sustainable future).

B.Mūrniece, piedaloties diskusijā par kultūras nozīmi miera veicināšanā un uzturēšanā, koncentrējās uz šiem trīs aspektiem: kultūra sargā identitāti, aizsargā demokrātiju un nodrošina mieru.

B.Mūrniece akcentēja kultūras sniegumu, uzsverot kultūras iekļaušanu visos izglītības līmeņos, bibliotēku nozīmi informācijas, medijpratības un kopienas pulcēšanās vietas nodrošināšanā, kas īpaši svarīgi attālākos reģionos, lai ikviens būtu iekļauts. Latvijas Skolas somas aktivitātes, Latvijas koru un animācijas filmas “Straume” starptautiskos panākumus, kas saliedē cilvēkus. Kultūra nav tikai luksuss, tas ir pamats mieram. Kultūra var runāt spēcīgi par lietām, kuras nevar pateikt savādāk, īpaši, ja runa ir par konfliktiem. Miers nav tikai dokumentos, bet tas tiek veidots caur kultūru katrā klasē, teātrī un sabiedrības aktivitātēs.”

28.aprīlī notiks arī MONDIACULT 2025 biroja tikšanās, kurā Latvija iekļauta kā biroja dalībniece, vadot reģionālās konsultācijas Austrumeiropas valstīm (2024.gada 12.decembrī).

UNESCO organizē šo sanāksmi 2025. gada MONDIACULT Reģionālo konsultāciju priekšsēdētājiem, kā vienu no sagatavošanās aktivitātēm konferencei un izstrādātu priekšlikumu deklarācijai. Šis priekšlikums paredz izklāstīt struktūru un galvenos elementus ceļā uz kultūru kā neatkarīgu ANO IAM pēc 2030. gada, kas ir konferences galvenais sagaidāmais rezultāts.