Dizains Muzeji Vizuālā māksla
Latvijas Bankas simtgades izstādes “VĒRTĪBU ZĪMES” ekspozīcija Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Rīga, 2022./2023. Foto: Vents Āboltiņš

Atsaucoties lielajai sabiedrības interesei, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un Latvijas Banka raduši iespēju līdz 22. janvārim pagarināt izstādi “VĒRTĪBU ZĪMES”, ko jau apskatījuši vairāk nekā 52 000 apmeklētāju.

Latvijas Bankas (LB) simtgadei veltītā izstāde, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM), atklāj monētas kā unikālus miniatūrus mākslas darbus. Tās iemieso nozīmīgus Latvijas tēla simbolus, latviešu tautas vēstures un garīgās vērtības, izceļ būtiskus notikumus un personības, veidojot ilglaicīgu saikni starp pagātni, tagadni un nākotni.

“Izstādē rodas priekšstats par to, kas simts gados latviešiem ir bijis svarīgs. Un to, kas ir bijis svarīgs, Latvijas Banka latviešu uzdevumā ir iekalusi šajās monētās uz neierobežotu laiku”, uzsver Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Izstāde, kura šobrīd ir aplūkojama LNMM galvenās ēkas 4. un 5. stāva zālēs, iepazīstina ar 80 mākslinieciski augstvērtīgākajām un oriģinālākajām Latvijas Bankas kolekcijas monētām, kas regulāri tiek izlaistas sākot ar 1996. gadu. Ekspozīcija piedāvā vizuāli piesātinātu piedzīvojumu – inovatīvie risinājumi raisa emocijas, tie ir saistoši un izglītojoši gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Projekta kuratore, LNMM Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska stāsta: “Izstādes virsuzdevums ir piesaistīt ikvienas paaudzes uzmanību, lai tā būtu interesanta ne tikai elitāram monētu kolekcionāru lokam, jo katrā no šīm sudraba monētām ir iekalta kāda daļa no mūsu kopīgajām vērtībām”.

““Vērtību zīmes” ir meditatīva izstāde, kurā nesteidzīgi piedzīvot gan tās veidotāju piedāvāto distancēti estetizēto skatījumu uz naudu, gan laikmetīgu un kvalitatīvi realizētu izstādes dizainu”, raksta Anete Krūmiņa recenzijā “FOLD”.

“Izstāde “VĒRTĪBU ZĪMES” ir patiesi brīnumains notikums monētu mākslas vēsturē”, secina Latvijas Universitātes asociētais profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis, Latvijas Bankas monētu dizaina komisijas eksperts Vjačeslavs Kaščejevs.

Izstādes apmeklētāji dalās savos iespaidos sociālajos tīklos:

  • “Izstāde lieliska! Iesaku ikvienam iepazīties! Paveikts vareni liels darbs, un izstāde patiesi baudāma! Biju sajūsmā!” (Patrīcija)
  • “Ar stundu ir daudz par maz, lai apskatītu “VĒRTĪBU ZĪMES” iekš LNMM. Vakar bijām kopā ar brāļa meitu un ļoooti patika abiem. Būs jāiet vēlreiz. Un vispār nākamgad pirkšu LNMM Gada biļeti.” (Dainis)
  • “Jāatzīst, ka devos uz muzeju ar zināmu skepsi, jo numismātika nav īsti “mans lauciņš”. Bet biju patīkami pārsteigta, izstāde izrādījās ļoti interesanta. Pasakaina formu, krāsu un ideju daudzveidība, dažas monētas – vispār īsti juveliermākslas šedevri. Atsevišķos stendos var apskatīt monētas tapšanas procesu no idejas līdz realizācijai, iedvesmas avotus un materiālus. Un ļoti neparasts kopējais noformējums (sevišķā “odziņa” – muzikālais pavadījums). No sirds iesaku apmeklēt!” (Aija)
  • “Neskatoties uz “Talsu siera rituļiem”, “Cielaviņām”, “ūdens skaitītājiem” un iespējams vēl citiem banāliem formas pielūdzējiem, kas sekos, Latvijas Bankas simtgades izstāde “VĒRTĪBU ZĪMES” atstāj vienreizīguma sajūtu. Izcils dizainera Artūra Analta mākslinieciskais risinājums, kas caurvij izstādes pieredzi ikvienā saskarsmes un skatījuma punktā.” (Lolita)
  • “Ja nav jau pagūts, ļoti un no sirds iesaku – Latvijas monētu izstāde LNMM. Nostrādāta līdz perfekcijai.” (Anda)

Jāatgādina, ka vēl tikai līdz 10. janvārim norisinās fotokonkurss ar uzdevumu iemūžināt dizainera Artūra Analta vērienīgo instalāciju “MŪSU SAULE” pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja fasādes. Zeltītā diska formā iekodētas jaunās paaudzes vērtības – ģimene, draugi, mīlestība, dzimtene, daba, planētas ekosistēma un miers. Pirms katrs no 369 zelta ciļņiem, simboliski noslēdzot izstādes notikumu ciklu, nonāk pie zīmējumu autoriem dažādās Latvijas mākslas skolās, LNMM aicina veidot kopīgu atmiņu albumu par “MŪSU SAULI” un piedalīties fotogrāfiju konkursā.

Konkursā var piedalīties jebkurš interesents, fotogrāfijas iespējams publicēt sociālajos tīklos Facebook vai Instagram, atzīmējot Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (@makslasmuzejs), Latvijas Banku (@latvijasbanka) un Artūru Analtu (@aanalts), kā arī iesūtīt e-pastā Annai Pūtelei (Anna.Putele@lnmm.lv). Lūgums līdz konkursa noslēgumam saglabāt oriģinālo fotogrāfijas failu.

Uzvarētāju izvēlēsies mākslinieks Artūrs Analts, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Bankas pārstāvji. Rezultāti tiks paziņoti 14. janvārī. Konkursa uzvarētājs saņems Latvijas Bankas 100 gadu jubilejai veltīto monētu “Augšup” (2022).

Sadarbības partneri:

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Nacionālais dabas muzejs, Latvijas Kara muzejs, Latvijas Ugunsdzēsības muzejs, Latvijas Arhitektūras muzejs, Rakstniecības un mūzikas muzejs, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejs, Rīgas Porcelāna muzejs, UAB “Lietuvos monetų kalykla” (Lietuva)

Izstādes kuratore:
Inese Baranovska, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 830 900, E: Inese.Baranovska@lnmm.lv

Izstādes mākslinieciskās koncepcijas autors:
Artūrs Analts, “Variant Studio

Izstādes grafiskā identitāte:
Edgars Zvirgzdiņš, grafikas dizainers

Izstādes izglītības programmas kuratore:
Anna Pūtele, izstāžu kuratore / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 324 461, E: Anna.Putele@lnmm.lv

Izstādes tehniskā realizācija:
Dizaina birojs “Yes We Can

INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
www.bank.lv
FACEBOOK: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
TWITTER: @LNMM_muzejs
INSTAGRAM: @makslasmuzejs
YOUTUBE: MĀKSLAS MUZEJI / LNMMvideos
#lnmm
#MansMuzejs

DARBA LAIKS:
Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.30
Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.30
Sestdienās, svētdienās 10.00–17.00, kase 10.00–16.30
Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU CENAS:           
NB! (ar šo biļeti ir iespējams apskatīt visu muzeju)

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Pieaugušie: 6,00 EUR
Studenti, pensionāri: 3,00 EUR
Skolēni: 2,00 EUR
Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR 

Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); Ukrainas civiliedzīvotājiem (uzrādot personu apliecinošu dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina to, ka persona ir Ukrainas civiliedzīvotājs); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Iesakām muzeja apmeklētājiem pareizi valkāt medicīniskās sejas maskas vai respiratorus, nosedzot degunu un muti. Bērni vecumā no 7 līdz 11 gadiem var lietot nemedicīnisku (auduma) masku.
  3. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  4. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  5. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.

 

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: +371 67 357 527
GSM: +371 26 593 495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs