Bibliotēkas
Belendorfa konferences vizuālis

2025. gadā aprit 250. gadskārta kopš Bēlendorfa dzimšanas (1775. gada 16. maijā) un 200. gadskārta kopš viņa nāves (1825. gada 10. aprīlī).

Šīs gadadienas rosināja fundamentālo un lietišķo pētījumu projekta “Grāmata un sabiedrība Latvijā: Eiropas dimensija un kultūras pārmaiņas” (LZP-2023/1-0263) komandu organizēt starptautisku konferenci, kas notiks no 14. līdz 16. maijam Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē. Konference norisināsies vācu valodā bez tulkojuma latviešu valodā, iespējams iepazīties ar pasākuma programmu lnb.gov.lv.

Kurzemē dzimušais Bēlendorfs bija vācbaltiešu dzejnieks, kurš savu jaunību pavadīja, ceļojot un strādājot Vācijā, Šveicē un Itālijā. Draudzība ar vācu rakstniekiem un intelektuāļiem ieveda viņu Eiropas kultūras tīklojumos, un bez Bēlendorfa dzejas vācu romantisma vēsture nav iedomājama.
Kāpēc Helderlīns dēvēja Bēlendorfu par savu gara radinieku? Kādas bija Bēlendorfa attiecības ar Gēti un Šilleru? Kas bija pamatā viņa strīdam ar Garlību Merķeli? Un kāpēc Bēlendorfs piedzīvoja nervu sabrukumu, un viņa spoži uzsāktā karjera aprāvās, dzejniekam atgriežoties Kurzemē un beidzot savu dzīvi traģēdijā? Uz šiem un citiem jautājumiem konferences dalībnieki meklēs atbildes, balstoties jaunatrastos arhīvu materiālos un interpretējot Bēlendorfa ceļojumu piezīmes, dzejoļus un dramatiskus sacerējumus, kā arī politisko publicistiku.

Rīgas, Tartu un Tallinas apgaismības laikmeta pētnieki konferencē tiksies ar vācu kolēģiem – literatūrzinātniekiem un vēsturniekiem no Berlīnes, Cīrihes, Hildesheimas, Jēnas, Ķīles, Leipcigas, Maincas, Mārburgas, Potsdamas. Konferences laikā tiks atklāta arī krājuma izlase LNB Retumu pasaules telpā – tajā būs iespēja aplūkot Bēlendorfa grāmatas un manuskriptus.

Ieeja bez maksas, bet iepriekš jāreģistrējas reg.lnb.lv.

29. maijā, ikviens interesents aicināts uz diskusiju latviešu valodā LNB, kurā konferences dalībnieki dalīsies iespaidos par referātos dzirdēto un iezīmēs turpmākos soļus Bēlendorfa daiļrades izpētē.

Pasākumi tiek rīkoti programmā “Latviešu grāmatai 500” sadarbībā ar Potsdamas Universitāti, Tartu Universitāti un Latvijas Universitāti, kā arī ar Baltijas-Vācijas augstskolu biroja atbalstu. Pētījumi veikti projektā “Grāmata un sabiedrība Latvijā: Eiropas dimensija un kultūras pārmaiņas” (LZP-2023/1-0263).

 

Papildu informācija:
Pauls Daija
Pētniecības vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: Pauls.Daija@lnb.lv