Ukrainas karogs

Krievijas Federācijas īstenotā kara darbība Ukrainā šobrīd apdraud ne tikai Ukrainas kā suverēnas un neatkarīgas valsts pastāvēšanu, ne tikai Ukrainas cilvēkus – tā apdraud arī seno un bagāto Ukrainas kultūras mantojumu, kas pieder ne tikai Ukrainas tautai, bet ir visas pasaules kopīgais mantojums un kopīgā atbildība. Iznīcinot kultūras mantojumu, tiek iznīcinātas arī mūsu saknes un sapņi.

Latvija apbrīno un pateicas drosmīgajai Ukrainas tautai, kas cīnās ne tikai par savu valsti, bet par visas pasaules vērtībām – tai skaitā kultūras nozares profesionāļiem un brīvprātīgajiem, kas šajā traģiskajā brīdī stāv cilvēces kopīgo kultūras vērtību sardzē. Mūsu pienākums ir sniegt viņiem visu nepieciešamo atbalstu – gan šobrīd, gan, cerams, tuvajā nākotnē, kad Ukrainai būs jāpalīdz atdzimt no drupām.

Latvija aicina UNESCO aktīvi uzraudzīt situāciju Ukrainā tās starptautiski atzītajās robežās un nodrošināt aktīvu un tiešu UNESCO iesaisti UNESCO mandātam atbilstošu darbību sagatavošanā. Tai skaitā Latvija aicina izvērtēt Krievijas Federācijas militārās darbības Ukrainas suverēnajā valstī, ņemot vērā saistības, ko Krievijas Federācija ir uzņēmusies, ratificējot 1954. gada Konvenciju par kultūras vērtību aizsardzību bruņota konflikta gadījumā, kā arī izmantot visus UNESCO rīcībā esošos rīkus, lai nekavējoties izstrādātu ārkārtas atbalsta programmu Ukrainai atbilstoši Konvencijas 23. punktā noteiktajam.

Starptautiskā palīdzība šobrīd ir izšķiroši nozīmīga. Mums jāapzinās šodienas lēmumu pieņēmēju lielā atbildība nākotnes sabiedrības priekšā. Nesniedzot nekavējošu atbalstu un neiesaistoties noziedzīgu darbību pret kultūras vērtībām novēršanā, mums nāksies uzņemties pārāk lielu atbildību nākotnes sabiedrības priekšā.

 

Latvijas vēstnieks UNESCO un OECD Indulis Ābels

Dokumenti un pieņemtie lēmumi