Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) sadarbībā ar Harkivas Valsts Kultūras akadēmiju (HVKA) uzsāk divu gadu pētniecības projektu “Karš jauno mediju tvērumā: Dokumentācijas metodes un izaicinājumi postdigitālajā laikmetā”. Izmantojot kvalitatīvās pētniecības metodes, tiks analizētas jaunākās Krievijas kara pret Ukrainu dokumentēšanas formas, kas atklājas mūsdienu mediju praksē. Projekta gaitā tiks apkopoti un strukturēti dažādie audiovizuālie dokumenti, nodrošinot to pieejamību plašākajai sabiedrībai, bet pētījuma laikā gūtās atziņas kļūs par pamatu tālākai mācību materiālu izstrādei.
Šodien Krievijas iebrukuma Ukrainā norisi vērot iespējams gan kaujas laukā, gan tiešsaistē, kur nepārtraukts audiovizuālo materiālu pieplūdums – no bezpilota lidaparātu līdz viedtālruņa kameru uzņemtajiem video, fotogrāfijām un tiešraidēm – no vienas puses dokumentē, bet no otras – izkropļo kara notikumus. Šī lietotāju radītā satura plūsma, kas strauji izplatās jaunajos medijos, kļūst par izaicinājumu tradicionālajām verifikācijas un arhivēšanas metodēm, vienlaikus piedāvājot līdz šim vēl nepieredzētu materiālu apjomu vēsturiskās atmiņas saglabāšanai un pētniecībai.
Reaģējot uz nepieciešamību strukturēt un izzināt šīs laika liecības, projekts “Karš jauno mediju tvērumā” par mērķi izvirza jauno mediju izmantoto tehnoloģiju un formātu ietekmes uz Krievijas pilnā mēroga iebrukuma notikumu atspoguļošanu analīzi un izpēti. Jaunie mediji, iepretim tradicionālajiem, ir mūsdienīgas digitālas un interaktīvas mediju formas, kas piedāvā ne tikai informācijas patēriņa, bet arī plašas radīšanas un kopīgošanas iespējas. Divu gadu laikā projekta ietvaros plānots radīt atvērtas vai daļēji atvērtas piekļuves digitālo arhīvu, kurā tiks apkopoti, sākot ar 2022. gadu, fiksētie audiovizuālie materiāli, kas dokumentē Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā. Izsekojot un analizējot izmaiņas, kas laika gaitā vērojamas šo materiālu veidošanas tehnikā, stilā un tēmās, pētījums tieksies atklāt galvenās tendences tajā, kā jaunie mediji veido sabiedrisko domu Ukrainā un pasaulē, tostarp izpratni par konfliktiem, kā arī mediju stratēģijas, kas saistāmas ir manipulācijām un dezinformāciju. Pētījumā gūtās atziņas tiks izmantotas izglītojošo materiālu un uz tiem balstītu mācību kursu izveidē studentiem, pētniekiem un plašākai sabiedrībai, tādējādi veicinot medijpratību un kritisko domāšanu, kā arī pilnveidojot speciālistus, kuri izmanto jaunos medijus kara notikumu dokumentēšanai un analīzei.
Šis projekts tiek īstenots Latvijas un Ukrainas divpusējās sadarbības programmas zinātnes un tehnoloģiju jomā ietvaros, ko atbalsta Latvijas Zinātnes padome un Ukrainas Izglītības un zinātnes ministrija. Partnerības ietvaros Latvijas Kultūras akadēmija sadarbojas ar Harkivas Valsts Kultūras akadēmiju. Projektu koordinē LKA Kultūras un mākslu institūta asociētā profesore Maija Spuriņa un HVKA asociētā profesore Jūlija Kovalenko (Yuliia Kovalenko).
Vairāk informācijas par projektu:
Maija Spuriņa,
projekta koordinatore Latvijas Kultūras akadēmijā
maija.spurina@lka.edu.lv