Muzeji Vizuālā māksla
Omars Galljani (Omar Galliani). Pašportrets ar zvaigznēm. Fragments. 2021. Koks, zīmulis.  Lorenco Puljizi (Lorenzo Puglisi). Pasludināšana. Fragments. 2020. Audekls, eļļa. Publicitātes attēls
Omars Galljani (Omar Galliani). Pašportrets ar zvaigznēm. Fragments. 2021. Koks, zīmulis. Lorenco Puljizi (Lorenzo Puglisi). Pasludināšana. Fragments. 2020. Audekls, eļļa. Publicitātes attēls.

Atzīmējot Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) desmit gadu jubileju, no 2021. gada 21. augusta līdz 14. novembrim sadarbībā ar pasaulslaveno Ufici galeriju skatāma itāļu mākslas izstāde “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi”. Ekspozīcijas centru veido renesanses izcilā venēcieša Tintoreto glezna “Jauna vīrieša portrets”, kas Rīgā aplūkojama pirmo reizi. Šī izstāde tiek rīkota ar Borisa un Ināras Teterevu fonda, kā arī Itālijas Republikas vēstniecības Latvijā atbalstu.

“RĪGAS BIRŽAS tēls nenoliedzami saistīts ar Itāliju, kas atspoguļojas arī krāšņajās Venēcijas palaco formās celtajā ēkā. Tāpēc bija skaidra izvēle šo jubileju, gluži tāpat kā savulaik muzeja telpu atklāšanu, iezīmēt ar itāļu kultūras klātbūtni. Pirms 10 gadiem tā bija Berengo studijas stikla objektu kolekcija “Glasstress Riga” un gadu vēlāk – Dmitrija Gutova darbs “Gondola” muzeja ātrijā. Šovasar tā būs laikmetīgās un klasiskās mākslas saspēle “Pašatklāsmē”. Izstāde veidota sadarbībā ar pasaulslaveno Ufici galeriju (Galleria degli Uffizi) un nebūtu iespējama bez Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalsta. Pēc 10 gados piedzīvotā pavisam droši varam teikt – mēs un Borisa un Ināras Teterevu fonds esam draugi lieliem sapņiem un lieliem projektiem,” teic Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja Daiga Upeniece.

Borisa un Ināras Teterevu fonds ir ilggadējs Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA sadarbības partneris, bagātinot Latvijas mākslas vidi ar lieliskām izstādēm un citiem mākslas notikumiem.

“Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA ir kultūrtelpa ar augstas kvalitātes zīmogu, un esam pagodināti atkal sadarboties augstvērtīgu izstāžu rīkošanā. Mūsu sadarbības gaitā esam spējuši rīdziniekiem piedāvāt unikālas izstādes “Provansas valdzinājums” (2015) un “Prado 12 raksturi” (2017), tagad varam iepazīstināt RĪGAS BIRŽAS apmeklētājus ar itāļu mākslu izstādē “Pašatklāsme”,” stāsta mecenāte Ināra Tetereva.

Itālijas mūsdienu mākslinieki Omars Galljāni (Omar Galliani) un Lorenco Puljizi (Lorenzo Puglisi) skatītājiem parāda īpaši Rīgas izstādei tapušās lielformāta kompozīcijas, kuru ieceres un māksliniecisko izteiksmes līdzekļu izvēle sakņojas Itālijas glezniecības tradīcijās. Abi meistari jau vairākkārt ir veidojuši kopizstādes Itālijā – Milānas Museo Francesco Messina (2018), Neapoles Pio Monte della Misericordia muzejā (2017) un Sicīlijas Laikmetīgās mākslas muzejā Palazzo Riso Palermo (2016) –, tāpēc projekts RĪGAS BIRŽĀ uzskatāms par mērķtiecīgu viņu radošās sadarbības turpinājumu.

Katrs autors izstādē eksponē septiņus darbus, kuri veido dialogu par viņiem tik svarīgiem esības pamatiem: cilvēka vieta pasaulē, skaistais un vērtīgais, draudi un bailes, drosme un mīlestība. Lai gan Galljāni un Puljizi radošie rokraksti ir krasi atšķirīgi, tos apvieno uzticība Itālijas dižo renesanses meistaru mākslinieciskās patiesības izziņas ceļam.

Pašatklāsme un būtiskā meklējumi uzskatāmi dominē Omara Galljāni zīmējumu un gleznojumu sižeta elementu, fona un detaļu mijiedarbes trauslumā un delikātumā. Lorenco Puljizi daiļradē renesanses laikmeta mantojumam ir īpaša loma – viņa pašatklāsme sakņojas parafrāzēs par pagātnes gleznotāju kompozīcijām. Viņa darbos uz monohroma, sulīgi melna fona ar skaudriem, bagātīgiem triepieniem izcelti mākslinieka izvēlēto dižmeistaru kompozīcijās gaismas akcentēti fokusa elementi – sejas, rokas, silueti, tērpu krokas. Abus māksliniekus vieno uzskats, ka pagātnes lielie skolotāji ir neizsmeļams iedvesmas avots gan daiļradē, gan veidā, kā māksliniekam ir jākalpo savam talantam – gluži kā savā laikā to darījis ievērojamais venēcietis Tintoreto (Jacopo Comin, Tintoretto, 1518–1594).

Izstāde ir lieliska dāvana renesanses glezniecības cienītājiem Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA 10 gadu jubilejā.

IZSTĀDI ORGANIZĒ:

LNMM / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA sadarbībā ar Ufici galeriju (Florence, Itālija) un Borisa un Ināras Teterevu fondu (Rīga, Latvija)

IZSTĀDES KURATORE:
Astrīda Rogule, Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 60 007718, GSM: (+371) 26 595419, E: Astrida.Rogule@lnmm.lv

PAPILDU INFORMĀCIJA:
Vita Kraukle, komunikācijas konsultante / SIA “MRS grupa”
GSM: (+371) 26 620517, E: Vita.Kraukle@mrsgrupa.lv

* Drošs pasākums – paredzēts tikai vakcinētiem vai Covid-19 pārslimojušiem apmeklētājiem. Apmeklējot pasākumu, jābūt derīgam Covid-19 sertifikātam un jāuzrāda personu apliecinošs dokuments. Norises telpā nav jālieto sejas maska, nav jāievēro distance. Atrodoties muzeja publiskajā daļā (kases zona, ekspozīcijas u.tml.), nepieciešams ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus. Lūdzam muzejā ierasties 10 minūtes pirms pasākuma sākuma.

INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
TWITTER: @MuzejsRigaBirza
INSTAGRAM: @makslasmuzejsrigasbirza
#lnmm
#RigasBirza
#Pasatklasme
#Self-Reflection

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga

DARBA LAIKS:
Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, sestdienās, svētdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.45
Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.45
Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU CENAS:

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

  • Pieaugušie: 3,50 EUR
  • Skolēni, studenti, pensionāri: 2,00 EUR
  • Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR
  • Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības uzņem tikai individuālus apmeklētājus (1 persona vai 1 mājsaimniecībā dzīvojošie).
  3. Ikvienam muzeja apmeklētājam no 7 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska.
  4. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības nesniedz pakalpojumus personām, kuras neievēro epidemioloģiskās drošības prasības, tai skaitā nelieto mutes un deguna aizsegu.
  5. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  6. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  7. Katrā LNMM muzejā ir noteikts maksimālais apmeklētāju skaits, kas vienlaicīgi var atrasties ēkā, nodrošinot uz vienu personu ne mazāk kā 10 m² telpas.
  8. Muzejos pēc iespējas tiek organizēta apmeklētāju vienvirziena plūsma.
  9. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.

Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājaslapas sadaļā “Drošs muzeja apmeklējums”: www.lnmm.lv

 

 

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: (+371) 67 357527
GSM: (+371) 26 593495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter