Muzeji Vizuālā māksla
Georgs Vilhelms Timms. Stāstnieks pie Babelvedas vārtiem Alžīrā. 1873. Papīrs, akvarelis. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš.
Georgs Vilhelms Timms. Stāstnieks pie Babelvedas vārtiem Alžīrā. 1873. Papīrs, akvarelis. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš.

No 2022. gada 15. janvāra līdz 3. aprīlim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma izstāde “Georgs Vilhelms Timms (1820–1895) – mākslinieks, izdevējs, ceļotājs”.

Izstāde veltīta vācbaltu mākslinieka rīdzinieka Georga Vilhelma Timma (1820–1895) radošajai darbībai. Māksliniekam ir nozīmīga vieta gan Latvijas, gan Krievijas un Vācijas kultūras kartē. Savdabīgs talants, neizsmeļoša enerģija, tieksme pēc nezināmā iezīmē Timma personību un likteni. Viņš visu mūžu pavadījis ceļojumos, atklājot sev jaunas daiļrades jomas, jaunas zemes un dzīves daudzpusību. Vilhelma Timma radošo mantojumu veido gleznas, zīmējumi, iespiedgrafika, skices, ilustrācijas, keramika. Izstādē eksponēti ap 200 mākslas darbu no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijām, kā arī 19. gadsimta izdevumi no Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas.

Georgs Vilhelms Timms dzimis Rīgas birģermeistara Frīdriha Vilhelma Timma (1779–1848) ģimenē. 15 gadu vecumā viņš iestājās Sanktpēterburgas Mākslas akadēmijā, kur mācījās batālijas glezniecības klasē. Pēc franču gleznotāja Orasa Vernē (Émile Jean-Horace Vernet, 1789–1863) ierosinājuma Vilhelms Timms 1844. gadā aizbrauca uz Franciju, divus mēnešus ceļoja pa Alžīriju. Pēc atgriešanās Krievijā viņš sāka izdot periodisko izdevumu “Русский художественный листок” (“Krievu mākslas lapa”, 1851–1862). Tajā reproducētajos Timma un citu mākslinieku darbos tika atspoguļota tā laika Krievijas impērijas hronika – aktuāli sociālpolitiskie un kultūras notikumi. Kopš 1867. gada mākslinieks dzīvoja Berlīnē un strādāja keramikas jomā, bet nekad nezaudēja saikni ar dzimteni – regulāri brauca uz Rīgu un piedalījās tās mākslas dzīvē. Timms ir miris Berlīnē, bet 1898. gadā viņa pīšļi tika apglabāti Rīgas Lielajos kapos.

Par nozīmīgu kultūras dzīves notikumu uzskatāms fakts, ka 1904.–1905. gadā mākslinieka atraitne Emīlija Timma (dzim. Pfāba, 1826–1906) un vēlāk arī viņas mantinieki dāvinājuši mākslinieka darbus Rīgas muzejiem. Lai veicinātu mākslas attīstību Baltijā, 1906. gadā Emīlija Timma novēlēja Rīgas pilsētai zināmu naudas summu, lai tiktu iedibināta Georga Vilhelma Timma stipendija, uz kuru varēja pretendēt jaunie mākslinieki.

Izstādes koncepcijas pamatā ir vēlme parādīt Timma dzīves un daiļrades svarīgākos aspektus. Ekspozīciju veido pieci tematiskie cikli: “Krievijā”, “Ceļojumu iespaidi”, “Atkal dzimtenē”, “Iespiedgrafika un izdevējdarbība”, “Vācija un eksperimenti keramikā”. Piecu sadaļu saturs atspoguļo mākslinieka radošās personības īpašības – spēju uztvert un attēlot ikdienas dzīves momenta vai vēsturiska notikuma būtību, dziļo interesi par dabu un cilvēkiem, tēlojuma precizitāti un reālistiskumu, arī humoru un ironiju. Vilhelma Timma daiļradē apvienojas divas pamatšķautnes – romantiska tieksme gūt jaunus iespaidus ceļojot un reālistiski racionāls dzīves skatījums.

Izstādei izdots katalogs latviešu, angļu un krievu valodā.

Teksts: Ksenija Rudzīte

PROJEKTU ATBALSTA:
Valsts kultūrkapitāla fonds, Rietumu bankas Labdarības fonds, SIA “GroGlass

PROJEKTĀ PIEDALĀS:
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs,
Latvijas Universitātes Akadēmiskā bibliotēka

PROJEKTA VADĪTĀJA un KURATORE:
Ksenija Rudzīte, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Glezniecības kolekcijas glabātāja
T: +371 67 357532, E: Ksenija.Rudzite@lnmm.lv

KURATORE:
Valentīna Opolā, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Grafikas kolekcijas glabātāja
T: +371 67 716109, E: Valentina.Opola@lnmm.lv

DARBA GRUPA:
Vita Birzaka, Līga Matsone, Kristīne Milere, Lilita Pudule, Vita Ozoliņa, Anna Emsiņa

IZSTĀDES SCENOGRĀFIJA:
Māris Ruskulis

GRAFISKAIS DIZAINS:
Kristīne Jansone

GRAFIKAS, GLEZNU un RĀMJU RESTAURĀCIJA:
Una Kastanovska, Natālija Kurganova, Anna Kozorovicka

GLEZNU un GRAFIKAS NOFORMĒJUMS:
Arvils Vilkaušs

IZSTĀDES UZBŪVE:
Rūdolfs Cunskis, Aivars Priedītis

SAISTĪTIE PASĀKUMI:

* 21. janvārī           plkst. 17.00–19.00     Telpa, tērps un tēls

Lekcija “Timma burvju zīmulis…

Drošs pasākums *

Stāsta mākslas zinātniece, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Glezniecības kolekcijas glabātāja, izstādes “Georgs Vilhelms Timms (1820–1895) – mākslinieks, izdevējs, ceļotājs” kuratore Ksenija Rudzīte.

Lekcija veltīta slavenā rīdzinieka Georga Vilhelma Timma (1820–1895) radošās darbības epizodēm. Mākslinieka notikumiem bagātā dzīve bija cieši saistīta ar daudzām zemēm. Krievijā viņš apliecināja savu talantu kā izcils zīmētājs un veiksmīgs izdevējs. Vācijā Vilhelms Timms apguva sev jaunu nozari – keramiku. Darbība keramikas jomā devusi meistaram kritiķu atzinību un Prūsijas Mākslas akadēmijas profesora goda nosaukumu.

Savā ilgajā mūžā Timms ir pieredzējis gan eksotiskus ceļojumus uz Alžīriju un Kaukāzu, gan kara notikumus Krimā, gan atpūtas brīžus dzimtenē. Mākslinieka temperaments, zinātkāre un vērīgums jaušami daudzos zīmējumos, skicēs, litogrāfijās, eļļas studijās, ka arī keramikas priekšmetos, par kuriem būs stāsts šajā tikšanās reizē.

Pasākums notiks krievu valodā.

Mūžizglītības programmas ietvaros Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA reizi mēnesī piedāvā nodarbību ciklu “Telpa, tērps un tēls”. Programmas mērķis ir iesaistīt radošo profesiju pārstāvjus, lai veicinātu paaudžu sadarbību un nodrošinātu tradīciju pārmantojamību. Mākslas speciālistu, mākslas vēsturnieku, arhitektu vadītu lekciju, diskusiju un sarunu veidā dalībnieki tiks iepazīstināti ar vēsturiskajiem stiliem, to izpausmēm tēlotājmākslā, arhitektūrā un modē. Latvijas kultūras mantojums tiks aplūkots pasaules kultūrmantojuma kontekstā, akcentējot paralēles un atšķirības. Cikla ietvaros apmeklētājiem būs iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas un jaunākās izstādes. Nodarbības bagātinās oriģināls vizuālais, foto un kino materiāls.

Mērķauditorija: pieaugušie, studenti, seniori. Aicināti visi interesenti!

Norises vieta: Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Konferenču zāle (3. stāvā).

Nodarbības ilgums: 60–90 minūtes.

Muzejā vēlams ierasties aptuveni 15 minūtes pirms lekcijas sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.

Dalības maksa: pieaugušajiem – 6,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 3,00 EUR.

Biļetes nopērkamas iepriekšpārdošanā Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kasē.

Vietu skaits ierobežots.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni +371 67 225209 vai e-pastu Vita.Ozolina@lnmm.lv, norādot vārdu, uzvārdu un kontakttālruni.

* Drošs pasākums – paredzēts tikai vakcinētiem vai Covid-19 pārslimojušiem apmeklētājiem. Apmeklējot pasākumu, obligāti ir jābūt derīgam Covid-19 sertifikātam un jāuzrāda personu apliecinošs dokuments. Atrodoties muzejā, nepieciešams ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus: pareizi jālieto sejas maska vai FFP2 respirators, nosedzot degunu un muti, jāievēro 2 metru distance no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.

INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
TWITTER: @MuzejsRigaBirza
INSTAGRAM: @makslasmuzejsrigasbirza
#lnmm
#RigasBirza
#MansMuzejs

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga

DARBA LAIKS:
Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, sestdienās, svētdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.45
Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.45
Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU CENAS:

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Pieaugušie: 3,50 EUR
Skolēni, studenti, pensionāri: 2,00 EUR
Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR
Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Pakalpojumus klātienē var saņemt un sniegt tikai epidemioloģiski drošā vidē. Ienākot muzejā, apmeklētājiem ir jāuzrāda derīgs sadarbspējīgs Covid-19 sertifikāts un personu apliecinošs dokuments.
  3. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības uzņem tikai individuālus apmeklētājus (1 persona vai 1 mājsaimniecībā dzīvojošie).
  4. Ikvienam muzeja apmeklētājam no 7 gadu vecuma obligāti pareizi jāvalkā sejas maska.
  5. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības nesniedz pakalpojumus personām, kuras neievēro epidemioloģiskās drošības prasības, tai skaitā nelieto mutes un deguna aizsegu.
  6. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  7. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  8. Muzejos pēc iespējas tiek organizēta apmeklētāju vienvirziena plūsma.
  9. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
  10. Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājaslapas sadaļā “Drošs muzeja apmeklējums”: www.lnmm.lv/lv/apmekle/covid_19.

 

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: +371 67 357527
GSM: +371 26 593495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter