Sestdien, 17. maijā, vairāk nekā 245 Latvijas muzeji un citas sabiedrisko dzīvi veidojošas organizācijas aicinās apmeklētājus izbaudīt Muzeju nakti. Šis ir jau 21. gads, kad Latvijas muzeji piedalās starptautiskajā akcijā, piedāvājot gan bez maksas apmeklēt ekspozīcijas un izstādes, gan iesaistīties īpaši šim vakaram sagatavotās norisēs.
„Muzeju nakts tradīcijas popularitāte Latvijā šo vairāk nekā divdesmit gadu laikā ir nostiprinājusies un acīmredzami publikas iemīļota. Statistikas dati liecina, ka muzeju apmeklējumu skaits pieaug arī ikdienā – pērn, salīdzinot ar 2023. gadu, tas pieaudzis par aptuveni 30 tūkstošiem. Kopējie pirmspandēmijas laika rādītāji vēl nav sasniegti, taču pašvaldību muzejos, autonomajos un privātajos akreditētajos muzejos apmeklējumu skaits jau ir līdzīgs vai pat lielāks, nekā 2019. gadā, ko apliecina arī jaunākais Kultūras patēriņa un līdzdalības pētījums. Pagājušais gads zīmīgs arī ar to, ka Muzeju nakts apmeklējumu Latvijas reģionu pilsētās un novados bija krietni vairāk, nekā galvaspilsētā. Aicinām arī šogad Muzeju nakts apmeklētājus bagātināt savu pieredzi, skatīt un klausīties muzeju sagatavotos mūsu vērtību stāstus, un noteikti gūsiet impulsu turpināt izziņas procesu muzejos arī pēc Muzeju nakts,” aicina Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone.
“Eiropas Muzeju nakts Latvijā notiek jau kopš 2005. gada, bet vēl aizvien tā ir notikums, kas dod iedvesmu gan mums, muzeju darbiniekiem, dažādiem radošiem risinājumiem komunikācijai ar apmeklētājiem, gan arī piesaista muzejiem sabiedrības interesi. Un tas priecē. Turklāt šis pasākums tiek plaši organizēts dažādās Eiropas valstīs un arī ārpus Eiropas. Arī tas liecina par MUZEJU spēku un valdzinājumu,” mediju pasākumā uzsvēra Starptautiskās Muzeju padomes Latvijas Nacionālās komitejas (ICOM Latvija) valdes pārstāve, Jāņa Akuratera muzeja vadītāja Maira Valtere.
Šā gada Muzeju nakts vienojošā tēma - mūsu vērtību stāsti - izvēlēta, aicinot gan valsts, pašvaldību un privātos muzejus, gan citus sabiedriskās dzīves organizatorus akcentēt savos krājumos esošās nozīmīgākās vērtības, vēstīt par tām sabiedrībai.
Rīgā un tās apkaimē Muzeju naktī apmeklētājus aicina vairāk nekā 92 kultūrvietas, uzrādot skaita palielinājumu salīdzinājumā ar pagājušo gadu, kad šeit bija fiksētas 80 Muzeju nakts apskates vietas.
“Latvijas Nacionālais vēstures muzejs Muzeju naktī apmeklētājus aicinās uz visām četrām tā darbības vietām – Muzeju krātuvi Dzegužkalnā, Dauderiem Sarkandaugavā, Tautas frontes muzeju Vecrīgā un Rīgas pili. Šogad īpaši daudzveidīgi tiks izceltas Rīgas pils vēstures vērtības, jo tā būs pirmā un vienīgā Muzeju nakts Rīgas pilī bez izbūvētām muzeja ekspozīcijām, tādēļ aicināsim iepazīt pils majestātisko telpu vēsturi, apzināties Rīgas pili kā īpašu arhitektūras un vēstures vērtību,” mediju pasākumā par Muzeju nakts norisēm uzsvēra LNVM direktora vietnieks zinātniskajā darbā dr. hist. Toms Ķikuts.
Savukārt reģionos saistošas aktivitātes notiks 153 vietās. Vidzemnieki un reģiona viesi 17. maija vakarā un naktī varēs apmeklēt pasākumus 43 kultūrvietās, Kurzemē Muzeju naktī apmeklētājiem durvis tiks vērtas 46 vietās, Latgalē – 40 vietās, bet Zemgalē – 24 kultūrvietās.
“Ar Muzeju nakts apmeklētību esam lutināti šajā ilgajā laika periodā. Interesentu skaits svārstās ap 2000 katru gadu,” stāsta Limbažu muzeja galvenais speciālists Gundars Plešs. “Protams, tas ļoti atkarīgs no piedāvājuma, cenšamies noturēt interesi. Šogad aicināsim baudīt kontrastainu piedāvājumu - no ceļojuma pusnakts autobusā un dejām pils mūru skāvumā līdz pirtiņai un apcerīgai dzejai. No izstādēm par Limbažiem kā autobusu galapunktu, 100 unikāliem priekšmetiem no muzeja seifa un dzirnavām “Perpetuum mobiles” , kas maļ un maļ.”
Privāto muzeju jomu mediju pasākumā pārstāvēja Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība: “Muzeju naktī, kura Latvijas Okupācijas muzejā notiks ar devīzi “Mūsu vērtību stāsti: BRĪVĪBA”, aicinām atcerēties brīvības nozīmi mūsu pagātnē, tagadnē un nākotnē. Apmeklējumam būs pieejamas muzeja pastāvīgā ekspozīcija, Viļņa Henrihsona izstāde “Otrā atnākšana”, kurā būs iespēja satikt arī pašu mākslinieku, un izstāde “Čekas vēsture Latvijā” jeb Stūra māja. Muzejs piedāvās uzzināt vairāk par pieminekli “Svešo varai spītējot” un izsekot muzeja lācēna Mika ceļu līdz brīvībai, kā arī piedalīties fotoakcijā “Brīvības spēks”. Ārvalstu viesi varēs iesaistīties sarunā ar muzeja vēsturniekiem par notikumiem Latvijā 20. gadsimtā.”
Īpašu piedāvājumu Muzeju naktī sagatavojis pasākuma sponsors VAS “Latvijas Loto”: “Piecās “Latvijas Loto” tirdzniecības vietās - Valmierā, Limbažos, Liepājā, Kuldīgā un mūsu birojā Vecrīgā - būs skatāma neliela daļa no Simtgades loterijas mākslas kolekcijas – tās ir gleznas, kas rotā Simtgades loterijas biļetes. Maz zināms fakts ir tas, ka šīs gleznas pieder valsts uzņēmumam “Latvijas Loto”, tātad – mums visiem, tāpēc priecājamies parādīt, kādus Latvijas vērtību stāstus atspoguļojuši gan tautā mīlēti un atzīti, gan jauni un talantīgi latviešu mākslinieki,” informē “Latvijas Loto” valdes priekšsēdētājs Edgars Lediņš.
18. maijā Eiropā tiek atzīmēta Starptautiskā muzeju diena, ko Starptautiskā muzeju padome (ICOM) pirmoreiz izsludināja 1977. gadā. Latvija šo dienu atzīmē kopš 1978. gada.
1999. gadā Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija aicināja Eiropas muzejus organizēt kopīgu starptautisku akciju “Muzeju pavasaris,” kas vēlāk pārtapa Muzeju naktī – akcijā ar mērķi iepazīstināt ar muzejiem arī tos iedzīvotājus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē. Pēc dažiem gadiem Muzeju nakts kļuva par vienu no aktivitātēm, kas saistīta ar Starptautiskās muzeju dienas atzīmēšanu.
Līdz šim ik gadu muzeju apmeklējumu veicinošajos nakts klātienes pasākumos iesaistījies arvien lielāks muzeju skaits, tāpat Muzeju nakts aktivitātēs piedalās arī citi sabiedriskās dzīves veidotāji - muižas, izstāžu zāles, bibliotēkas, valsts pārvaldes iestādes u.c. Dalībnieku pamatpiedāvājums ir par velti, bet atsevišķas aktivitātes var būt arī par maksu. 2025. gadā akciju “Muzeju nakts” finansiāli atbalsta “Apgāds Zvaigzne ABC” un VAS “Latvijas Loto”.