Kultūrizglītība Mūzika
Komponiste Selga Mence, foto: Santa Savisko-Jēkabsone
Foto: Santa Savisko-Jēkabsone.

25. oktobrī plkst. 19 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Lielajā zālē kamerorķestris “Sinfonia Concertante” aicina uz koncertu “Mākoņi un mēs. Komponistes Selgas Mences meistari un mācekļi”.

Komponiste, JVLMA Kompozīcijas katedras ilggadēja vadītāja profesore Selga Mence šī gada sākumā svinēja skaistu dzīves jubileju. Koncertcikla “Meistari un mācekļi” 32. koncertu kamerorķestris “Sinfonia Concertante” un tā mākslinieciskais vadītājs Andris Vecumnieks veidojis, aicinot uz sadarbību gan pašu jubilāri, gan viņas audzēknes – komponistes Anitru Tumševicu un Sabīni Ķezberi. Šajā koncertā mācekles lomā arī pati gaviļniece, kuras meistarība augusi, Mūzikas akadēmijā studējot pie komponista un prasmīgā pedagoga Paula Dambja. Koncertā piedalīsies izcilas solistes – pianiste Diāna Zandberga un vijolniece Darja Smirnova, diriģents – Artūrs Oskars Mitrevics.

“Ir skaisti, ka šajā koncertā ar mani kopā ir mana mīļā profesora Paula Dambja un manu kādreizējo studentu Anitras un Sabīnes jaundarbi. Mēs katrs nākam no sava laika, ar savu individuālo stilistiku, bet šajā reizē esam kopā – vienā laikā, vienā koncertā un mūsu kopīgajā mīlestībā uz stīgu orķestra daudzveidīgo skanējumu,” par gaidāmo koncertu stāsta Selga Mence. “Manā jaunajā skaņdarbā “Mākoņu atspulgi” ir Latvijas ainavas ar lēni peldošiem mākoņiem, kas spoguļojas ezerā, visu vērojošo čella balsi, vēja un lietus pieskārieniem, un mana sajūsma par šo nebeidzamo krāšņumu.”

Arī pārējie trīs koncertā iekļautie skaņdarbi piedzīvos pirmatskaņojumu. Pauls Dambis koncertā vijolei un stīgu orķestrim turpina tās neoklasicistiskās, neobarokālās tradīcijas, kas bija viena no viņa daiļrades šķautnēm 70.–80. gados. Komponists ar sev piemītošo laikmeta un stila izpratni atgriezies pie šī instrumentālās mūzikas domāšanas perioda, kur vijole un ansamblis ir līdzvērtīgi solisti, partneri, kā jau baroka laikā pienākas. Sabīne Ķezbere jaundarbā “Venus” (Venera) pievērsusies sievišķā būtībai, meklējot iedvesmu rietumu un austrumu mitoloģijā, bet Anitras Tumševicas trīsdaļīgā simfonija-koncerts orķestrim un klavierēm “Upes” aizvedīs klausītāju uz Sēnu, Daugavu un Hanas upi Dienvidkorejā, ar divu orķestra skaņojumu palīdzību radot līganu, viļņveida efektu, un, atsaucoties arī uz iepriekšējo gadsimtu mūziku un pasaules uztveri, piešķirs laika dimensiju upei kā mūžības simbolam.

Pirmo reizi kamerorķestra “Sinfonia Concertante” priekšā stāsies jaunais diriģents Artūrs Oskars Mitrevics. “Vienmēr esmu ļoti priecājies iestudēt un atskaņot tieši iepriekš neskanējušu mūziku, bet četri tik meistarīgu komponistu jaundarbi vienā koncertā – tie patiešām ir svētki,” komentē Artūrs.

Koncerts notiek, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas atbalstam.

Biļetes nopērkamas tikai iepriekšpārdošanā “Biļešu paradīzē”.

 

Informāciju sagatavoja:
Kaspars Antess,

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas
sabiedrisko attiecību speciālists,

tālr. +371 29438101
kaspars.antess@jvlma.lv