Kultūras pieminekļi
Noslēdzas vērienīgais Cēsu pils saglabāšanas projekts

Cēsu novada pašvaldība no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) 2017.gadā saņēma finansiālu atbalstu plašu konservācijas un labiekārtošanas darbu veikšanai Cēsu pilī. Līdz šim vērienīgākais Cēsu pils saglabāšanas projekts tuvojas noslēgumam.

Divu sezonu laikā veikti vairāku apmeklētājiem nedrošu Cēsu pils daļu nostiprināšanas darbi. Restauratori jau pilnībā pabeiguši konservāciju pils rietumu torņa pirmajā, trešajā un ceturtajā stāvā. Pirmā stāva telpā atjaunots vismaz 600 gadus senais sienu mūrējums, nostiprināts vēsturiskais apmetums un izveidota lapegles dēļu grīda. Apmeklētāju drošībai gan pirmā, gan ceturtā stāva telpu logu ailās ievietoti koka slēģi. Apaļā trešā stāva telpa pēc rūpīgi veiktās sienu un griestu velves konservācijas ir kļuvusi par mājvietu multimediālajam “Cēsu pils stāstam”, ko līdz šim jau apskatījuši vairāki tūkstoši cēsnieku un pilsētas viesu.

Liela apjoma mūru konservācijas darbi tiek īstenoti arī pils austrumu un dienvidu korpusos, kā arī pils kapelā un dienvidu tornī. Kopš pagājušā gada pavasara restauratori jau nostiprinājuši apmēram divus tūkstošus kvadrātmetru vēsturiskā mūrējuma. Saglabāšanas darbus paredzēts pabeigt rudens sākumā un sakārtotās pils daļas apmeklētājiem padarīt pieejamas līdz nākamās tūrisma sezonas sākumam.

"Divus gadsimtus ilgajā Cēsu pils saglabāšanas darbu vēsturē šobrīd īstenotajam projektam ir īpašs statuss – tik plaša mēroga darbi vienā piegājienā līdz šim pilī nekad nav veikti. Turklāt profesionāla restauratoru komanda ir nodrošinājusi, ka darbi īstenoti patiešām augstā kvalitātē,” vērtē Cēsu muzeja Viduslaiku pils nodaļas vadītājs Gundars Kalniņš.

Projekta gaitā līdz šim jau pabeigta gājēju tilta un Seno rotu kalves ēkas atjaunošana, pils apmeklētāju centrs ieguvis jaunas ārdurvis, bet ap priekšpils rietumu torni izbūvētas koka sastatnes turpmāko konservācijas darbu veikšanai. Kādreizējās priekšpils teritorijā tapušas divas jaunbūves: multifunkcionāla nojume un amatnieku darbnīcas, kurās ik dienas strādā dažādu viduslaikos populāru arodu meistari.

Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības fondu 2014.–2020. gada plānošanas perioda darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus” sadarbības projekta “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos” (Nr.5.5.1.0/17/I/004) ietvaros. Cēsu novada pašvaldība projektu īsteno sadarbībā ar Siguldas novada pašvaldību, kas ir projekta vadošais partneris. Darbi noris pēc arhitekta Artūra Lapiņa projekta un tos veic pilnsabiedrība “RERE BŪVE 1”. Būvuzraudzību nodrošina SIA “Flager”. Cēsu viduslaiku pilī īstenojamo būvdarbu izmaksas ir 1 374 583,07 eiro. Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums 892 050,50 eiro apmērā.

Informāciju sagatavoja:
Cēsu pašvaldība