Otrdien, 2025. gada 29. aprīlī, no plkst. 11.00 līdz 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē notiks LNB, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes (LBJLP) un Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas (LGA) kopīgi rīkotā ikgadējā Pavasara konference par literatūras aktualitātēm skolotājiem, bibliotēku speciālistiem un citiem interesentiem “Literatūras zināšanas lasītveicinātājiem”.
Konference tiek rīkota katru gadu aprīlī kopš 1996. gada. Mēnesis ir bagāts ar grāmatniecības nozarē svarīgām dienām – 2. aprīlī svinam pasaku meistara Hansa Kristiana Andersena dzimšanas dienu, atzīmējot Starptautisko bērnu grāmatu dienu, ko parasti veltām lasīšanas popularizēšanai, bērnu grāmatām, to autoriem un ilustratoriem. Savukārt 23. aprīlis ir Pasaules grāmatu un autortiesību diena, šajā datumā UNESCO atgādina grāmatu lasīšanas un lasītprasmes lielo nozīmi gan pieaugušo, gan bērnu dzīvē. Grāmatu industrijas profesionāļi kopā ar sabiedrību svin grāmatu un autortiesību svētkus. No 21. līdz 27. aprīlim Latvijas Bibliotekāru biedrība izsludināja Bibliotēku nedēļu, kuras tēma šogad bija “Iesaiste, sadarbība, attīstība – bibliotēkas veiksmes pamats”.
Pirmais konferences priekšlasījums būs Leidenes Universitātes Sabiedrības mākslas centra emeritētā profesora Adriana van der Vēla “Augstākā līmeņa lasītprasme jeb “Alfabēta spārni””. Viņš ir grāmatu vēsturnieks, kura specializācija ir lasīšana. Viņa pētniecības intereses galvenokārt koncentrējas uz digitālo revolūciju un tās sekām, kā tā ietekmējusi lasīšanu. Viena no nozīmīgākajām viņa publikācijām ir grāmata “Changing our textual minds: Towards a digital order of knowledge” (Manchester, Manchester University Press, 2011). Van der Vēls ir Eiropas lasīšanas pētījumu tīkla E-READ dibinātājs un viens no līdzautoriem Ļubļanas manifestam par augstākā līmeņa lasītprasmes svarīgo lomu, kas atspēko maldīgo priekšstatu, ka lasītprasme ir elementāra pamatprasme. Lasītprasmes apguve un izkopšana turpinās visu dzīvi. Tā saucamajiem “lasīšanas funkcionāriem” ir jābūt katrā skolā, lai palīdzētu skolēniem izvēlēties lasāmvielu, nodrošinātu apstākļus. Publiskās bibliotēkas un lasīšanas veicināšana ir svarīgākais instruments, lai turpinātos prāta nodarbes, kas palīdz veidot vārdu krājumu un kritisko domāšanu.
Par Latvijā izdotās bērnu un jauniešu oriģinālliteratūras 2024. gada tendencēm un jaunumiem konferencē vēstīs RTU Liepājas akadēmijas Rakstniecības studiju 1.kursa maģistrantes Anta Priedīte, Kristīna Spēlmane un Sigita Būmeistare, kuru analītiskajam pārskatam ir izaicinošs nosaukums “Lasīt vai nelasīt – tāds ir jautājums”.
Savukārt grāmatu apskatniece Aija Bremšmite piedāvās analīzi par 2024. gadā izdoto tulkoto literatūru bērnu un jauniešu mērķauditorijai “Vismaz viena grāmata katram bērnam”.
Latviešu oriģinālliteratūras pieaugušo auditorijai klāstā ielūkosies literatūrkritiķe Anda Baklāne, kura šogad darbojās arī Latvijas Literatūras gada balvas žūrijā.
Konferences 2.daļā uzstāsies poļu rakstniece Tina Oževiča, kuras grāmatas “Ko dara jūtas? “ un “Kas jūtām patīk?” izdotas latviski. Viņa dalīsies savā pieredzē sadarbībā ar skolām.
Turpinot šo pašu tematu, uzstāsies arī latviešu rakstnieces Laura Vinogradova un Zane Zusta, kurām jau krietni bagātas iestrādes programmā “Latvijas skolas soma”.
Savukārt Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta apgāda vadītāja Dace Krecere-Vule konferences noslēgumā iepazīstinās ar iespējams mazāk zināmiem izdevumiem no institūta “grāmatu plaukta”.
Konferenci atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, tā iekļauta LNB izsludinātā notikumu ciklā “Latviešu grāmatai 500” un paredzēta sabiedrības iesaistes kustības “Restarts lasīšanai” popularizēšanai.
Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bērnu literatūras centra vadītāja
LBJLP projektu vadītāja
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv
Tālr.: +371 29492456
www.lnb.lv
fb.com/ibbylv