Dekoratīvs attēls ar uzrakstu: PĀRdizains Vol.1

Šī gada 23. un 24. jūlijā “Galerija Centrs” (Audēju iela 16), 4. stāvā, konceptveikala Butterman telpās notiks Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Modes dizaina specialitātes pasniedzēju, studentu un absolventu veidota dizaina iniciatīvas platforma — dzīvs dizaina process, kurā uz vietas tiks pārstrādāts lietots apģērbs, piešķirot tam jaunu formu ar jēgu.

Iniciatīvā piedalās: Agnese Narņicka, Laima Jurča, Indra Miklāva, Artūrs Skurstenis, Dārta Sprukule un Aiva Zīle — Latvijas modes dizaineri, kuru radošā prakse cieši saistīta ar ilgtspējīgu domāšanu un apģērba pārveides iespējām. Pasākuma kuratore un dizainere ir Zaiga Brutāne, Latvijas Mākslas akadēmijas profesionālās doktorantūras studente, kas turpina padziļināti pētīt upcycling tehniku — piešķirot tai balsi gan praksē, gan teorijā.

Iniciatīvas mērķis ir aktualizēt pārveides, otrreizējās izmantošanas un apģērba dzīves cikla jautājumus, paplašinot redzējumu par dizainu kā domāšanas un attieksmes formu.

Veidojot koprades darbnīcas, tiks aktualizēts jautājums par tekstila atkritumu apjomu Latvijā — ik gadu rodas tūkstošiem tonnu nevajadzīga apģērba. Projekts PĀR–DIZAINS piedāvā uz šo pārpalikumu raudzīties kā uz iespēju, bet uz dizainu — kā uz sarunu par apģērba vērtību, par nēsāšanu, par otro iespēju. Tas ir eksperiments apritīguma domāšanā — ne tikai par modi, bet arī par attieksmi. Apmeklētāji aicināti vērot pārtapšanas procesu dienas gaitā vai piedalīties darbnīcās.

Programma

23. jūlijs – Radošā darbnīca #1

  • Artūrs Skurstenis (10:00–13:30)
  • Laima Jurča (13:30–17:00)

Meistarklase: 17:30–19:00

  • Kniedes un spiedpogas ar Artūru Skursteni
  • Rokdarbi ar Dārtu Sprukuli

Lūgums ņemt līdzi savus vecos T-kreklus vai džinsus.
Nav nepieciešama šūšanas pieredze.

24. jūlijs – Radošā darbnīca #2

  • Indra Miklāva (10:30–14:00)
  • Agnese Narņicka (14:30–17:00)

Meistarklase: 17:30–20:00

Apģērba šūšana no džinsiem ar Aivu Zīli
Ierobežots dalībnieku skaits: 5
Pieteikšanās, rakstot DM Instagram @buttermanstudio
Lūgums ņemt līdzi savus vecos džinsus.
Nav nepieciešama šūšanas pieredze.

Projekta kuratore Zaiga Brutāne — modes dizainere, modes studijas Zaiga Brutane Studio vadītāja, Latvijas Mākslas akadēmijas profesionālās doktorantūras studente. “Šobrīd man šķiet būtiski ne tikai radīt apģērbu, bet arī radīt sarunu — par to, kā dizains var kalpot kā instruments pārmaiņām, ilgtspējai, apziņas pārstrukturēšanai. Tieši tāpēc šādas sadarbības starp Latvijas dizaineriem un radošajiem ir īpaši nozīmīgas: tās ļauj mums satikties kopīgā projektā ar vienu mērķi — domāt kopā par vides problēmu risinājumiem.”

PĀR–DIZAINS dalībnieki:

Art.D. Agnese Narņicka, LMA Modes dizaina katedras vadītāja, modes zīmola One Wolf vadītāja
“Apzinos, ka daļai dizaineru būtiskāk ir nedomāt, kā viņu radītais apģērbs dzīvos tālāk – ielās, cilvēku garderobēs – viņi vairāk cenšas strādāt ar modi kā mākslu un, paužot tikai šo ideju, vizuāli un konceptuāli pārsteigt! Strādājot pie One Wolf zīmola kolekcijām, man ir ļoti svarīgi, lai apģērbs ir cilvēku dzīvēs, lai tas ir viņu sabiedrotais ilgtermiņā. Tā ir mana modes ilgtspēja. Mākslai vajag pilnīgu brīvību, beznosacījumu attieksmi. Mani tas saista, bet apzinos, ka, izvēloties šo mākslas ceļu, tam jānāk kā prioritātei. Mākslai nevajadzētu būt pakārtotai citu cilvēku vajadzībām vai radītai, lai kādam izpatiktu. Līdz ar to, manos plānos ir pievērsties vairāk starpdisciplināriem mākslas un dizaina projektiem, kur apģērbs ir tikai viena no sastāvdaļām. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ man ir liela interese piedalīties arī Zaigas Brutānes organizētajā meistardarbnīcā – ļauties procesam, ļauties pārradīšanai, vērot un būt novērotai. Savā ziņā man patīk izaicinājumi – vēlos zināt, kā ir strādāt nelielā diskomfortā starp svešiem lielveikalā esošajiem cilvēkiem, jo parasti radoši darbojos sev ērtā vidē, ideāli – vienatnē.”
Instagram: @onewolfstudio
https://onewolf.eu

Art.D. Laima Jurča, modes zīmola Laima Jurča vadītāja, modes dizainere
“Mana interese modē sakņojas starpdisciplinārās pieejās, sadarbībā, procesā un jaunu, eksperimentālu metožu veidošanā. Zaigas projekts piedāvā inovatīvu skatījumu uz ļoti aktuālu tēmu – upcyclingu –, kas šī brīža dizaina kontekstā ir kļuvis kritiski nozīmīgs. Piedalos projektā, jo tas saskan ar manām interesēm un profesionālo pieeju modei, kurā tiek radīti jauni kodi un, caur koprades procesu, meklētas jaunas definīcijas, kas paplašina modes dizaina lauku.”
https://www.laimajurca.com
laima@laimajurca.com

Indra Miklāva, LMA Modes dizaina specialitātes docente, modes dizainere
Indra Miklāva ir izveidojusi sieviešu apģērbu zīmolu Talented un kreklu zīmolu I’M Your Shirt, strādā kā freelance dizainere dažādos projektos, veido skatuves tērpus dažādiem māksliniekiem un ir veidojusi korporatīvā apģērba dizainu dažādiem uzņēmumiem. Projektā iesaistījos, jo ir interesanti sevi izaicināt darbā ar neparedzamiem materiāliem, turklāt uzskatu, ka tā pamazām kļūst par normu izmantot jau eksistējošus, bet nevajadzīgus apģērbus kā materiālu jauniem apģērbu dizainiem.
Instagram: @indra.miklava

Artūrs Skurstenis, LMA Modes dizaina specialitātes absolvents
“Modes dizainers un digitālais mākslinieks, kura radošā darbība balstās uz ilgtspējīgu pieeju, materiālu izpēti un konceptuālu vizuālās izteiksmes lauku. Darbojos gan fiziskajā, gan digitālajā vidē. Praksē vienlaikus izmantoju tradicionālās amatniecības prasmes un mūsdienu vizuālās kultūras elementus. Mans darbs ir par klātbūtnes radīšanu. Neatkarīgi no tā, vai veidoju dizainu modes skatei, digitālai pasaulei vai ikdienas lietošanai, mans radīšanas mērķis ir emocionāla saikne ar skatītāju – radīt modi, kas kustas, atceras un transformējas.”
Instagram: @h4rdc0rr
https://missdiva.site/

Dārta Sprukule, LMA Modes dizaina specialitātes absolvente, modes dizainere
“Šobrīd strādāju pie sava apģērbu zīmola MANU (@manuthecloud) izveides. Spēlējos ar vintage un pamestiem audumiem, dodot tiem otro dzīvi ar daudz mīlestības, formas spēli un sapņainu noskaņu.”
Instagram: @manuthecloud

Aiva Zīle, modes zīmola Zīle-zīle vadītāja
“Upcycling ideja manā dzīvē bijusi klātesoša kopš pusaudža gadiem, kad sāku šūt un pāršūt lietas. Jau vairāk kā 10 gadus tā ir mana biznesa pamatideja. Turpinu to darīt, jo ticu, ka tas ir svarīgi – radīt jaunu apģērbu, izmantojot jau saražoto. Projektā piedalos, lai arvien vairāk cilvēku uzzinātu un arī iesaistītu savā ikdienā lietu otrreizējās izmantošanas un pārstrādāšanas principus.”
Instagram: @ziledesign
http://www.zile-zile.com/

Projektu atbalsta
Burdas Salons, AJ Power Recycling, Latvijas Mākslas akadēmija, Butterman konceptveikals

 

Informāciju sagatavoja
Laura Ozola
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Latvijas Mākslas akadēmija
Tālr. +371 29995067

 

Saistītas tēmas

Dizains Radošās industrijas Kultūrizglītība