Arhīvi Bibliotēkas
Projekta "Zenit stāsti" publicitātes attēls.

2020. gada novembra nogalē Daugavpilī, Jelgavā un Liepājā norisinājās projekta “Zenit stāsti” atmiņu stāstu pēcpusdienu sarīkojumi. Pasākumos, kas notika attālināti, 7.–12. klašu skolēni kopā ar vecākiem, vecvecākiem, citiem radiniekiem un skolotājiem demonstrēja fotogrāfijas un iepazīstināja ar stāstiem par bērnībā vai jaunībā pavadīto dzīvi Latvijā 20. gs. 60.–80. gados. Vienlaikus projekta dalībnieki vairāk nekā 140 attēlus iesniedza Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekcijai “Zudusī Latvija” (ej.uz/Zenit_stasti_Zudusi_LV), tādējādi saglabājot vērtīgu un interesantu dokumentāro mantojumu nākamajām paaudzēm.

Kopumā projektā “Zenit stāsti” iesaistījās 169 skolēni un 12 skolotājas no 14 Latvijas skolām, tostarp no 11 mazākumtautību izglītības iestādēm, un stāstu pēcpusdienas platformā “Zoom” vēroja vairāk nekā 100 klausītāju.

Katra stāstu pēcpusdiena bija citāda – Daugavpilī tiešsaistē satikās ģimenes, Jelgavā notika aktīvas sarunas un diskusijas ar projektā iesaistītajiem brīvprātīgajiem jauniešiem un cilvēkiem, kurus viņi intervēja, savukārt Liepājā stāstos un sarunās iesaistījās skolotājas kopā ar audzēkņiem. Tomēr visi stāsti bija sirsnīgi, humora pilni un uz pārdomām rosinoši par dzīvi senāk un mūsdienās. Izteikti iezīmējās atmiņas par laika pavadīšanu ārā un brīvā dabā, svētku svinēšanu (arī “aizliegto”), daudz aprakstīts radinieku skolas laiks un pirmās darba vietas.

Katra pasākuma noslēgumā antropoloģe Anna Elizabete Griķe apkopotā veidā sniedza redzējumu par to, kādas aktuālākās tendences ir bijušas katrā reģionā 20.gs. 60.–80. gados.

Daugavpils stāstu pēcpusdiena pulcēja projektā iesaistītās ģimenes. Dominēja pārskati par skolas laiku, darba gaitām un ģimenēm, kuras uz Daugavpili atbraukušas no Dagdas (Latvija), Rostovas pie Donas (Krievija) un Karasukas (Krievija). Stāstījumus papildināja fotoattēlu kolāžas, kurās redzamas vienas un tās pašas vietas toreiz un tagad. Tas ļāva vēl spilgtāk iztēloties konkrēto vietu un saprast, cik vērtīgs ir stāsts, ko papildina attēls.

Jelgavā piedalījās brīvprātīgie jaunieši no Jelgavas Jauniešu centra, kuri intervēja Jelgavas pilsētas un novada čigānu biedrības “Romanu čačipen” pārstāvi, kungu, kurš aktīvi piedalās Jelgavas sabiedrības integrācijas pārvaldes rīkotajos pasākumos, kā arī mazākumtautību ģimeni. Arī šajā stāstu pēcpusdienā piedalījās gan jaunieši, gan seniori. Jelgava pēc Otrā Pasaules kara tika izpostīta, taču stāstos varēja izsekot, kā pilsēta pamazām atdzimusi.

Liepājas reģions aicināja uz virtuālo viesistabu, kurā iepazīstināja ar virtuālo izstādi, kas apkopo 20. gs. 60.–80. gadus raksturojošus priekšmetus. Liepājas digitālajā sarīkojumā piedalījās divas skolotājas un viņu audzēkņi, atskatoties uz Liepājas vēsturi pirms 50 gadiem. Tolaik Liepājā tapa jauni mikrorajoni, pastāvēja divas tramvaju līnijas, notika rallijs, tika piedzīvota stiprākā vētra (48 m/s), kāda līdz šim reģistrēta.

Būtiski izcelt, ka stāstu vakaros izdevās uzrunāt mazākumtautību ģimenes – cilvēkus, kuri labprāt dalījās ar saviem stāstiem, un ir pateicīgi, ka dzīvo Latvijā, jūt šeit savu piederību.

Atskats uz stāstu pēcpusdienu Jelgavā: ej.uz/Zenit_stasti_Jelgava

Atskats uz stāstu pēcpusdienu Liepājā: ej.uz/Zenit_stasti_Liepaja

Atskats uz stāstu pēcpusdienu Daugavpilī: ej.uz/Zenit_stasti_Daugavpils

Projekta noslēgums plānots 2021. gada 21. janvārī.

Projektu “Zenit stāsti” rīko Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā programmas People to People Cultural Engagement ietvaros, UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, Jelgavas pilsētas bibliotēku, Latgales Centrālo bibliotēku un Liepājas Centrālo zinātnisko bibliotēku.

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tel.: +371 26472501
E-pasts: augusts@lnb.lv