Muzeji Mūzika
Mūziķis Gidons Krēmers
Foto: Gidons Krēmers 1970. gados. RTMM 716493(171)

2023. gadu Rakstniecības un mūzikas muzejs iesāk ar jubileju – muzeja glabātais krājums sasniedzis viena miljona vienību apjomu. Atzīmējot šo īpašo notikumu, 2023. gada 3. februārī Rakstniecības un mūzikas muzejs saņems dāvinājumu no pasaulslavenā vijolnieka Gidona Krēmera rokām - vijoli, uz kuras ir daudzu pasaulslavenu mākslinieku, arī paša Gidona Krēmera, autogrāfi.

Vijoli savam leģendārajam pedagogam Voldemāram Stūrestepam viņa 60 dzīves un 40 darba gadu jubilejā 1969. gadā dāvinājuši viņa audzēkņi Emīla Dārziņa mūzikas skolā. To vidū 20. gs otrās puses Latvijas vijoļspēles zieds – vijoļvirtuozi Gidons Krēmers, Filips Hiršhorns, izcilā pedagoģe Dace Bērzāja, solisti Rasma Lielmane, Arkādijs Fomins un kamermūzikas izpildītāji Jutis Madrēvičs, Jānis Bulavs u.c.

Dāvinājums būs nozīmīgs papildinājums muzeja mūzikas instrumentu kolekcijā.

2025. gadā Rakstniecības un mūzikas muzejs atzīmēs savu simtgadi. Muzeja pamatlicējs Jānis Greste iedibināja pašus būtiskākos muzeja darbības principus – runāt par aktuālo, mūsdienīgo, veidot kolekcijas dialogā ar tagadnīgo, krāt un glabāt, nevis lai paturētu krātuvju noslēgtībā, bet, lai dalītos, dotu tālāk sabiedrībai. Turpinot Grestes iesākto, katru gadu muzeja krājumu papildina vērtīgi jaunieguvumi, kas pieder mūsdienu radošajām personībām, veidojot jaunas kolekcijas un papildinot muzeja krājumu.

Pērnā gada būtiskākie no tiem ir nozīmīgs papildinājums dzejnieka Leona Brieža kolekcijas rokrakstu, korespondences un fotogrāfiju priekšmetu grupās, dziedātājas Margaritas Vilcānes koncerttērpi, komponistu Valtera Kaminska, Ulda Stabulnieka, Raimonda Paula, Pētera Vaska u.c. nošu manuskripti, mūzikas instrumenti kā, piemēram, meistara Artura Ķirpja darinātā kokle, vairāki unikāli Latvijā ražoti pianīni, kā arī unikāli papildinājumi dziesmusvētku kolekcijā. Nule kā noslēgusies apjomīgā Ausmas Kantānes dāvinātā Imanta Ziedoņa kolekcijas priekšmetu dokumentēšana.

Muzeja pamatlicēja Jāņa Grestes vizionāra gars ir dzīvs arī mūsdienās, komplektējot muzeja digitālās kolekcijas. Atbildot mūsu laikmeta tehnoloģiskajam garam, pagājušajā gadā tika izveidots digitālais krājums.

Arī topošajā ekspozīcijā “Prokrastinācija un radīšana” Mārstaļu ielā 6, Rīgā, apmeklētāji varēs ieraudzīt gan Jāņa Grestes savāktos priekšmetus, gan šodienas muzeja kolekciju ieguvumus. Rakstniecības un mūzikas muzejs pateicas ikvienam priekšmetu dāvinātājam, kurš ir uzticējis muzejam fotogrāfijas, vēstules, radošā darba rezultātus un daudzus citus priekšmetus.

 

Informāciju sagatavoja:
Zane Brūvere-Kvēpa

Sabiedrisko attiecību vadītāja
Mājaslapas redaktore
RAKSTNIECĪBAS UN MŪZIKAS MUZEJS
Pulka iela 8, Rīga, LV-1007
Tālr. +371 67221956; 20007178