Riga Contemporary atklāšanas vakarā izstāde Hanzas peronā, uz baneru fona divu cilvēku figūras. Foto: Ģirts Raģelis
Foto: Ģirts Raģelis.

Aizvadītajā nedēļas nogalē Rīgā noslēgusies pirmā starptautiskā laikmetīgās mākslas mese Riga Contemporary, kas četrās dienās pulcēja vairāk nekā 12 000 apmeklētāju un 43 galerijas no 16 valstīm. Starp dalībniekiem – vadošās laikmetīgās mākslas galerijas no Tokijas, Londonas, Milānas, Vīnes, Seulas, Amsterdamas, Ņujorkas, Baltijas un Ziemeļvalstīm, kas prezentēja vairāk nekā 85 mākslinieku darbus.

Starptautiskās programmas izveidē nozīmīgu ieguldījumu sniedza arī Tokijā bāzētais galerists Džefrijs Rozens (Jeffrey Rosen, MISAKO & ROSEN), kura iesaiste sadarbībā ar Kim? Laikmetīgās mākslas centru palīdzēja piesaistīt pasaules mēroga dalībniekus.

Starp dalībniekiem – nozīmīgākās laikmetīgās mākslas galerijas un iniciatīvas no visas pasaules

Starp dalībniekiem bija tādi ievērojami vārdi kā MISAKO & ROSEN (Japāna), East Contemporary (Itālija), POLINA BERLIN (ASV), Galerina & Arcadia Missa (Apvienotā Karaliste), ROH (Indonēzija), SOPHIE TAPPEINER (Austrija), Whistle (Dienvidkoreja), Shimmer (Nīderlande), The Green Gallery un Good Weather (ASV), Artbeat (Gruzija), Gauli Zitter (Beļģija), Season 4Episode 6 un Roland Ross (Apvienotā Karaliste), Satoko Oe Contemporary un Lee Saya (Japāna), CASTIGLIONI (Itālija), A Thousand Plateaus (Ķīna), Beau Travail (Zviedrija), BWA Warszawa (Polija) kā arī Leto un Turnus (Polija).

Baltijas reģiona galeriju pārstāvniecība mesē saturiski daudzveidīga. No Igaunijas piedalījās Temnikova & Kasela, Tütar Gallery un Kogo Gallery, no LietuvasDrifts, Editorial un The Rooster Gallery, Vartai, bet no SomijasSIC un Pitted Dates. Latviju Riga Contemporary pārstāvēja Kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Māksla XO, Alma, 427, ISSP Gallery, LOOK! Gallery, CUT ART, TUR Telpa un VV Foundation.

“Es gribētu teikt, ka šādai ir jābūt Rīgai. Beidzot ir īstenojusies ideja par laikmetīgās mākslas mesi Rīgā, un tas ir ļoti nozīmīgi. Atmosfēra ir lieliska, un arī galeriju līmenis ir patiešām augsts,” Riga Contemporary atklāšanā sacīja Māra Lāce, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore.

Atklāšanas vakarā vien Riga Contemporary viesojās vairāk nekā 3000 apmeklētāju – mākslinieki, kuratori, kolekcionāri un interesenti no Latvijas un no ārvalstīm gandrīz 20% no kopējā apmeklējuma veidoja viesi no citām valstīm, tostarp Vācijas, Lielbritānijas, Francijas, Japānas, ASV, Somijas un Baltijas.

Riga Contemporary publiskā programma, kas notika no 11. līdz 12. jūlijam, piedāvāja virkni diskusiju un sarunu, kurās piedalījās mākslinieki, kuratori, uzņēmumu vadītāji, juristi un tehnoloģiju eksperti. Tēmas ietvēra galeriju formātu evolūciju, iestāžu ietekmi uz radošo praksi, tiesību un digitālās kultūras krustpunktu, jaunus kolekcionēšanas modeļus un tehnoloģiju pieaugošo lomu mākslinieciskajā radīšanā.

Programma tika atklāta ar diskusiju “Galeriju loma 21. gadsimtā”, ko vadīja Džefrijs Rozens, un tajā piedalījās galeriste Olga Temņikova (Temnikova & Kasel galerija, Tallina), mākslinieks Indriķis Ģelzis un Kopenhāgenas mākslas centra Simian līdzdibinātāji Markuss fon Platens un Toke Flivholm.

Vēlāk tajā pašā dienā Valentīna Klimašauska (CAC, Viļņa) vadītajā diskusijā “Institucionālā vara un mākslinieka balss” piedalījās Ita O'Nīla (Amos Rex, Helsinki), Mihals Novotnijs (Nacionālā galerija Prāgā) un māksliniece Maija Kurševa. Tā bija saruna par mākslinieka autonomiju un reprezentāciju iestāžu kontekstā. Jāpiemin arī pārējo diskusiju dalībnieki kā Matilde Tariello (Artsy, Londona), Džons Rīpenhofs (The Green Gallery, Milvoki), Aleksandrs Lukass Bieri (The Roche Historical Collection and Archive, Bāzele), Līna Vahtrasa (e-rezidence, Tallina), Lisa Berentsena (Vienna Insurance Group, Vīne), Anna Mustonen (KIASMA), Lolita Jablonskiene (Nacionālā Mākslas galerija Viļņā) un Vita Liberte (VV fonds, Pāvilosta). Sarunās piedalījās arī Rīgā dzīvojošās kultūras personības kā Ieva Zībārte (arhitekte un rakstniece), Zane Čulkstēna (Kim?), Astrīda Rogule (Latvijas Nacionālais Mākslas muzejs), Santa Rubīna (Sorainen), Jānis Zuzāns (Zuzeum) un Raitis Šmits (RIXC).

“Mēs vēlējāmies radīt platformu, kas ienes jaunu elpu Baltijas laikmetīgās mākslas apritē – izaicinošu, profesionālu un vienlaikus iekļaujošu,” norādīja Zane Čulkstēna, Kim? Laikmetīgās mākslas centra dibinātāja. “Un jau pirmais Riga Contemporary to ir apliecinājis – interese no galeriju, mākslinieku un apmeklētāju puses pārsniedza visas cerības. Milzīga pateicība visiem Riga Contemporary atbalstītājiem un partneriem, tostarp Rīgas domei un Hanzas peronam, bez kuru atbalsta šis notikums nebūtu iespējams tik vērienīgā mērogā. Vislielākais paldies arī visai komandai un galeristiem par neatlaidīgo darbu un izcilo rezultātu.”

Riga Contemporary komanda: dibinātāja Zane Čulkstēna, programmas direktori Džefrijs Rozens un Zane Onckule, izpilddirektore Evita Goze. Stratēģisko partnerību un kolekcionāru programmu vadītāja Dārta Purvlīce, komunikācijas vadītāja – Žanete Liekīte, mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Signe Nīgale, mākslinieku attiecību vadītāja Katrīna Jauģiete, publiskās programmas vadītāja Elīna Lazareva, mese vizuālās identitātes autori Dans Jirgensons un Pauls Rietums.

Riga Contemporary norisi nodrošināja Kim? Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Rīgas domi, kā arī partneru atbalstu – Hanzas perons, BTA, Citadele, Sorainen, MINI, Inchcape, British Council, Kalve Coffee Roasters, Art Fairs Service, Magnum X, Zuzeum un VV Foundation. Informatīvie partneri: Pastaiga, Radio SWH, Ir, Emergent Magazine, Arterritory, Imperfekt, JCDecaux un L’Officiel.

Informācija par Riga Contemporary 2026. gada norises datumiem sekos.
Plašāka informācija mājaslapā. Instagram: @rigacontemporary

 

Informāciju sagatavoja:
Signe Nīgale
Riga Contemporary Art Fair
E-pasts: 
signe.nigale@kim.lv
Tel.: +371 29116146

Saistītas tēmas

Vizuālā māksla