Vizuālā māksla
Santa France. Pārrāvums I (2020). Izstrādāts pēc pasūtījuma izstādei “PostSensorium”.
Santa France. Pārrāvums I (2020). Izstrādāts pēc pasūtījuma izstādei “PostSensorium”.

Ikgadējais RIXC Mākslas un Zinātnes festivāls šogad norisināsies no 23. līdz 25. septembrim virtuāli un Latvijas Nacionālajā bibliotēkā – šoreiz festivāla programma atklās tēmu “PostSENSORIUM”, pētot cilvēku gan virtuālās, gan reālās dzīves izaicinājumus, kuru pārvarēšanai uzmanības centrā ir festivāls nostādīs cilvēku sensoro uztveri un ķermeņa pieredzi.

"Mēs vēlētos iztēloties, ka mēs esam domājošas un runājošas racionālas būtnes, bet dzīvot pirmkārt un galvenokārt nozīmē saredzēt, sagaršot, sajust un saost pasauli ap mums." Coccia, 2016) Cilvēku “sensorijs” (jeb maņu stimulu pasaule) vienmēr ir bijis pastarpināts. “Bez gaisa vai ūdens “starpnieka” antropoīdās ausis nespēj dzirdēt” (Caroline A. Jones, 2006). Bet ar neseno virtuālo un sensoro tehnoloģiju uzlabošanos un arvien intensīvāku to pielietošanu ikdienā, mūsu “sensoriji” ir kļuvuši tik pastarpināti kā nekad agrāk. Sakarā ar nesen kļuvušo nepieciešamību navigēt mūsu ikdienu starp virtuālo un reālo, uzmanības centrā ir nepieciešams nostādīt mūsu sensoro uztveri un ķermeņa pieredzi.

Festivāla programmas ietvaros 23. septembrī norisināsies starptautiskās izstādes “PostSENSORIUM” atklāšana Latvijas Nacionālajā bibliotēkā nozīmīgākais festivāla notikums fiziskajā telpā, kuras ietvaros līdz 12. novembrim būs apskatāmi latviešu un ārvalstu mākslinieku darbi, kuri apmeklētājus izvedīs imersīvā pastaigā, akcentējot mūsu maņu saskarsmi ar apkārt esošo dabu, urbāno vidi, pētot tehnoloģiju ietekmi uz cilvēku uztveri, kā arī sniedzot iespēju pieredzēt jaunas vides, kuras var radīt mākslīgais intelekts. Savukārt virtuāli no 23. līdz 25. septembrim norisināsies ikgadējā starptautiskā konference “Open Fields 2021”, kurā piedalīsies vairāk kā 70 lektori no visas pasaules, to skaitā īpašie viesi un vieslektori, kā amerikāņu profesore un mediju mākslas kuratore Vitnijas muzejā, Kristiāne Pola (Christiane Paul), mākslas vēsturnieks un mediju teorētiķis no Vācijas, Olivers Gro (Oliver Grau) un amerikāņu skaņas un mediju mākslas vēsturnieks, teorētiķis un rakstnieks, kurš ir atpazīstams ar savu ieguldījumu skaņu mākslas jomā, Duglass Kāns (Douglas Kahn). Festivāla programmu papildinās virtuāls koncerts no RIXC Meža laboratorijas, performances, video seansi, WebVR izstāde, kuratoru vadītas ekskursijas un citi notikumi. 

Festivāla apmeklētājus aicinām iegādāties biļetes eventbrite platformā.

Ir iespējams iegādāties biļetes uz pilnu festivāla programmu un atsevišķiem festivāla notikumiem. Izstādes apmeklējums LNB un RIXC galerijā ir bez maksas.

Atgādinām, ka "Open Fields 2021" konferencei turpinās pieteikšanās līdz 6. septembrim. Aicinām māksliniekus, doktorantūras studentus, pētniekus un citus speciālistus iesniegt pieteikumus konferencei: festival2021.rixc.org

 

Festivāla “PostSensorium” mērķis ir radīt platformu mākslinieciskām intervencēm un kritiskām diskusijām par 21.gadsimta virtuālās uztveres tehnoloģijām, zinātni un estētiku, pārvērtējot attiecības starp esošo un virtuālo, organisko un mākslīgo, dabisko un tehno-sociālo, cilvēcisko un “vairāk-kā-cilvēcisko”...

Šogad festivāls norisināsies gan virtuālajā, gan fiziskajā telpā – “PostSENSORIUM” virtuālās programmas ietvaros norisināsies ikgadējā “Open Fields” konference, tiešsaistes WebVR izstāde un jauno mākslinieku video un filmu seansu programma, kā arī koncerts un performances tiešraidē no RIXC Meža laboratorijas, sarunas ar māksliniekiem un ievērojamu speciālistu lekcijas, kurās tiks atklāti laikmetīgie mediji, mākslas paņēmieni un jauni rīki cilvēcisko un “vairāk-kā-cilvēcisko” sensoriju izpratnei, mākslīgais intelekts un 21.gadsimta estētika un jaunu, imersīvu pieredžu radīšana.

“Open Fields” konference ir ikgadēja RIXC Mākslas un zinātnes konference Rīgā, kas tiek organizēta sadarbībā ar konferences akadēmisko partneri – Liepājas Universitātes MPLab (Mākslas Pētījumu laboratoriju). “Open Fields” ir vadoša Baltijas un Ziemeļvalstu platforma kritiskām diskusijām par jauniem diskursiem un mākslas formām tādās sfērās kā mākslas pētniecība, digitālā māksla, māksla un zinātne un tehno-ekoloģijas. Šogad “Open Fields 2021: PostSENSORIUM” konference norisināsies kā viens no Radošās Eiropas sadarbības projekta “Green Revisited - Encountering Emerging Naturecultures (GREEN)” noslēdzošajiem notikumiem – konference kopā pulcēs māksliniekus, teorētiķus un pētniekus, kas ir vadošie eksperti “post-sensorija” pētniecībā un kas kritiski izvērtē mākslas transformatīvo potenciālu un izmanto virtuālos sensoros rīkus, lai radītu jaunas ķermeniskās un imersīvās pieredzes, kurās uztveramais un esošais, ķermeniskais un iztēlotais, dabiski un mākslīgi inteliģentais atrodas nepārtrauktā saskarsmē.

 

Šogad konferencē viesosies trīs īpaši starptautiski atpazīstami vieslektori un mediju mākslas speciālisti: Kristiāna Pola, Olivers Gro un Duglass Kāns. Kristiāne Pola ir Šeilas S. Džonsones dizaina centra (Sheila C. Johnson Design Center) kuratore un vadītāja, mediju studiju profesore Jaunajā Skolā (the New School), kā arī digitālās mākslas kuratore Vitnijas muzejā Ņujorkā. Viņa ir plaši atpazīstama kā grāmatas “Digitālā māksla” (“Digital Art”, Thames & Hudson. 2003/2008) autore.

Olivers Gro ir mākslas vēsturnieks un mediju teorētiķis, kura galvenās interešu sfēras ir attēlu zinātne, mediju un digitālā māksla. Viņš ir profesors Danubes Universitātē, Austrijā, kā arī digitālās mākslas arhīva un konferenču sērijas “MediaArtHistories” dibinātājs un grāmatas “Virtuālā māksla: no ilūzijas līdz imersijai” (“Virtual Art: From Illusion to Immersion”, MIT Press/Leonardo Book Series, 2003), un citu mediju mākslas vēstures un imersīvās mākslas grāmatu autors.

Duglass Kāns ir skaņas un mediju mākslas vēsturnieks, teorētiķis un rakstnieks. Duglass Kāns ir emeritētais profesors Nacionālajā Jaunās Dienvidvelsas eksperimentālās mākslas institūtā Sidnejā, Austrālijā. Viņš ir grāmatas “Skaņa, ūdens, miesa: skaņas vēsture mākslā” (“Noise Water Meat: A History of Sound in the Arts”, MIT Press, 1999) un citu skaņas mākslas vēstures un “mākslas enerģijas” grāmatu autors. Viņa publikācijas par skaņas izmantošanu avangardajā un eksperimentālajā mākslā un mūzikā, kā arī mediju mākslas vēsturi un teoriju ir plaši zināmas mediju mākslas jomā – Duglasa Kāna publikācijas ir atstājušas nozīmīgu iespaidu uz skaņas izpēti un skaņu mākslas nozari.

Virtuālā programma un konference būs saistīta ar izstādi, galveno šī gada festivāla notikumu fiziskajā telpā, kas apmeklētājiem būs atvērta no 2021.gada 24. septembra līdz 12. novembrim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un RIXC galerijā, kurā tiks izstādīti četrpadsmit starptautiski atzītu mākslinieku darbi, kuros ir izmantoti jauni uztveres rīki, imersīvas tehnoloģijas un eksperimentāli mākslas paņēmieni. Izstādi papildinās imersīvas ekskursijas, kuras vadīs izstādes kuratori un arī mākslinieki virtuālajai publikai, kā arī interaktīvas izglītības programmas vietējai auditorijai Rīgā un Latvijā. RIXC festivāla izstādē "PostSENSORIUM" piedalīsies 12 jauni un jau atzinību guvuši mākslinieki un mākslinieku dueti no visas pasaules: Marija Kastelanos un Alberto Valverde (Maria Castellanos, Alberto Valverde, Spānija), Einar Fehrholz & Studio Above&Below (Darja Jeloneka un Perijs-Džeimss Sagdens / Daria Jelonek, Perry-James Sugden, Anglija/Vācija), Santa France (Latvija), Deivids Heins un Džoisa Hinterdinga (David Haines, Joyce Hinterding, Anglija/Austrālija), Daniels Hengsts (Daniel Hengst, Vācija), Knowbotiq (Ivonna Vilhelma, Kristiāns Hūblers / Yvonne Wilhelm, Christian Huebler, Šveice), Kristīne Krauze-Slucka (Latvija), Vanesa Lorenzo (Vanessa Lorenzo, Šveice/Vācija), Špela Petriča (Špela Petrič, Slovēnija), Taivons Raiss (Tivon Rice, ASV/Nīderlande), Klements Valla (Clement Valla, ASV), Rihards Vītols (Latvija).

Festivāla biļetes ir iespējams iegādāties eventbrite platformā.

Konferencei ir iespējams pieteikties līdz 2021.gada 6.septembrim konferences un festivāla oficiālajā mājaslapā.

 

Plašāka informācija:
festival2021.rixc.org
rixc.org

Producenti un kontakti:
Festivālu producē Jauno mediju kultūras centrs RIXC
Festivāla kuratori: Rasa Šmite (rasa@rixc.org) un Raitis Šmits (raitis@rixc.org)
Festivāla producente: Agnese Baranova (agnese@rixc.org)
Preses un informācijas koordinatore: Līva Siliņa (rixc@rixc.org)
E-pasts saziņai: rixc@rixc.org
Tel.nr.: +371 29635167 (Agnese Baranova), +371 26546776 (Rasa Šmite)

Adrese: Jauno mediju kultūras centrs RIXC, Lenču iela 2, Rīga, LV-1010, Latvija

Atbalstītāji un partneri:

Festivāla un konferences “PostSensorium” programma norisinās projekta “Green Revisited - Encountering Emerging Naturecultures (GREEN)” ietvaros, ko līdzfinansē ES programma “Radošā Eiropa”. Projektu GREEN vada RIXC sadarbībā ar partneriem: Baltan Laboratories (Nīderlande), Emmetrop (Francija), Zavod Projekt Atol (Slovēnija), Oslo MET (Norvēģija), Biofilia Alto Universitātē (Somija), MPLab / Mākslas Pētījumu laboratorija Liepājas Universitātē (Latvija).

Festivālu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Gētes Institūts un citi.