Ministrijas jaunumi
“Saules Suns”: Latvijas paviljons 58. Venēcijas mākslas biennālē (11. maijs – 24. novembris, 2019)

Venēcijas biennāles 58. starptautiskajā mākslas izstādē Latviju pārstāv māksliniece Daiga Grantiņa kopā ar kuratoru komandu, Ingu Lāci un Valentīnu Klimašausku (Valentinas Klimašauskas), ar paviljonu “Saules Suns”, kas tiks atklāts piektdien, 10. maijā.

Savā mākslinieciskajā praksē Daiga Grantiņa izmanto gan sintētiskus, gan organiskus ikdienā sastopamus materiālus, atklājot to fiziskās un nemateriālās īpašības un bieži vien apvēršot un pārvarot to tradicionālo lietojumu robežas, procesā atklājot skulpturālas telpas.

Par izstādes “Saules Suns” vadmotīviem kalpo gaismas un vienlaicības tēmas, kas instalācijā atsedz ainavu ar vairākiem centriem, veidotu ap vairākām saulēm, vairākiem gaismas avotiem, kuru stari savā ceļā šķērso dažādus materiālus un formas. Itin kā aina no kosmoloģiska radīšanas mīta, tā paver vietu un brīdi jaunām iespējām. Šo iespēju uztveri pastiprina neskaitāmās perspektīvas un skatītāja iespējamie ceļi instalācijā. Apzinoties daudzpusējās saiknes starp izstādīto darbu un to, kā mēs to uztveram, instalācija ikvienai satikšanās reizei, ikvienai saskarsmei, ko tā rada, ļauj paplašināties līdz visaptverošai atvērtībai.

Māksliniece liec metālu spirālēs, ievieš gaismu ēnā un pārvērš kokvilnu fuksiju purpurkrāsas ziedos. Mīkstie un porainie objekti glabā to veidņu nospiedumus, bet baltās auklas, kas tos satur kopā, kā ontoloģiskas norādes stiepjas visos virzienos. Izstādes kuratore Inga Lāce min: “Ar savas unikālās valodas starpniecību māksliniece runā un kārto pasauli un piedāvā alternatīvas esošajai kārtībai; tas ir īpaši svarīgi šajā laikā, kad notiek viltus ziņu un populisma uzplaukums un mēs redzam kā verbālā valoda var pievilt. Tas savukārt atgādina vispār tādu fundamentālu īpašību, kas piemīt mākslai un tā ir alternatīvas valodas meklēšana aiz vārdiem, aiz stāstiem un tas būtu īpaši svarīgi šajā brīdī un protams, Venēcijas izstādes kontekstā.”

Projekta organizatoru komandu sastāda izstādes komisāres Zane Čulkstēna, Solvita Krese un Dace Vilsone (Latvijas Republikas Kultūras ministrija), kuratori Inga Lāce un Valentīns Klimašausks, arhitekte Dagnija Smilga (ĒTER), grafiskais dizaineris Toans Vuhū (Baldinger Vu-Huu Studio), projekta vadītājs Aleksejs Koškins un projekta koordinators Venēcijā Alesandro Zorzeto. Projektu organizē Kim? Laikmetīgās mākslas centrs un Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.

Latvija Venēcijas mākslas biennālē piedalās kopš 1999. gada. Latvijas paviljona 2019 realizācija ir iespējama, pateicoties galvenajiem atbalstītājiem Latvijas Republikas Kultūras ministrijai, Jānim Zuzānam, SIA Alfor un galerijai “Joseph Tang”, kā arī paviljona atbalstītājiem Magnetic Latvia, Delfi, Arctic Paper, Krassky, Magnum NT, Mousse un Pēterim Viņķelim.