12. jūlija vakarā Rundāles pils dārzā ar grandiozu Antonio Vivaldi vijolkoncertu ciklu “Gadalaiki” noslēgsies VSIA “Latvijas Koncerti” organizētais “Senās mūzikas festivāls”. Koncerta īpašais viesis un solists būs japāņu vijolnieks Daišins Kašimoto, kurš ir arī pasaulslavenā “Berlīnes Filharmonijas orķestra” koncertmeistars. Atskaņojumā piedalīsies orķestris “Sinfonietta Rīga”. Pie diriģenta pults - Andris Veismanis.
“Senās mūzikas festivāla” noslēgumā arī šogad skanēs Antonio Vivaldi vijolkoncertu cikls “Gadalaiki” – viens no populārākajiem klasiskās mūzikas opusiem, kas piedzīvojis neskaitāmus ieskaņojumus un interpretācijas visā pasaulē. Ciklā apvienotie četri vijolkoncerti pirmoreiz izdoti 1725. gadā krājumā ar nosaukumu “Harmonijas un izdomas sacensība”. Un patiesi – šajā mūzikā netrūkst ne harmonijas, ne izdomas, jo Vivaldi sirsnīgi izpriecājies, zīmējot ainas no dabas un sadzīves, un partitūrā ierakstot arī vārdisku to atšifrējumu. Kompozīcijā iekodētais temperaments un krāsu sulīgums atraisa interpretu fantāziju, taču te vajadzīga arī briljanta spēles tehnika un dzīva muzikalitāte. Šoreiz saspēlē ar “Sinfonietta Rīga” to apliecinās spilgtais vijolnieks Daišins Kašimoto! Dzimis Londonā un uzaudzis Tokijā, skolojies izslavētajā Džuljarda skolā Ņujorkā, studējis Lībekā un Freiburgā, šis talantīgais solists kopš 2009. gada pazīstams arīdzan kā leģendāro “Berlīnes filharmoniķu” koncertmeistars. Īpašu uzmanību virtuozais mākslinieks izpelnījies ar savu spēju pat šķietami vispazīstamākajās partitūrās atrast mazākpamanītas nianses un izgaismot tajās nepieredzētas emocionālas dzīles.
Koncerta ieskaņā savukārt senās un baroka mūzikas repertuārā rūdītais diriģents Andris Veismanis kopā ar pieredzes bagāto kamerorķestri izgaismos citas 18. gadsimta pirmās puses mūzikas pērles. Līdzās franču baroka pārstāvja Žana Filipa Ramo svītai no alegoriskās traģēdijas “Zoroastrs” skanēs arī fragmenti no vācu meistara Georga Filipa Tēlemaņa izslavētā krājuma Tafelmusik un viņa tautieša Georga Frīdriha Hendeļa ikoniskajiem Concerti Grossi.
“Senās mūzikas festivāla” ietvaros būs dzirdami dažādi koncerti:
8. jūlijā Sv. Jāņa baznīcā “Senās mūzikas festivālu” atklās Johana Sebastiāna Baha “Augstā mesa”, kas tiek uzskatīta par vienu no pasaules sakrālās mūzikas virsotnēm. Tā ir gan komponista radošā mantojuma kulminācija, gan personisks garīgās pieredzes kopsavilkums – meistardarbs, kas pārkāpj laika, stilu un konfesionālās robežas. Un šodien mums ir privilēģija dzirdēt Johana Sebastiāna Baha mūža darbu kā vienotu veselumu pāri laikam un telpai. Diriģenta Kaspara Putniņa vadībā koncertā piedalīsies kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”, Latvijas Radio koris un izcili solisti – soprāns Gunta Gelgote, soprāns Ilze Grēvele-Skaraine, mecosoprāns Doroteja Bīnerte, tenors Nikolass Malrojs un basbaritons Rihards Millers.
11. jūlijā Mazajā ģildē skanēs “Johans Sebastiāns Bahs” – Marko Ambrozīni (taustiņvijole) un Ieva Saliete (ērģeļpozitīvs).Teiksmaino taustiņvijoli klātienē skatījis un dzirdējis vien retais. Šis skaniski kolorītais un vizuāli saistošais instruments baroka un renesanses laikmetā skanējis visdažādākajos kontekstos un bijis pazīstams teju visā Eiropā. Mūslaikos par vienu no šī instrumenta izdaudzinātākajiem virtuoziem dēvējams itāļu meistars Marko Ambrozīni, kurš kopā ar mūsu pašu klavesīna un citu vēsturisko taustiņinstrumentu spēles lepnumu Ievu Salieti apvienosies saskanīgā duetā, kur uzmanības centrā likta tieši vācu lielmiestara Johana Sebastiāna Baha skaņumāksla.
11. jūlijā Rīgas Sv. Pētera baznīcā koncertu sniegs Baltijas valstīs vadošā viduslaiku un renesanses vokālā grupa “Schola Cantorum Riga”, kas specializējusies gregoriskā korāļa autentiskajā dziedāšanā. Ar dūdu skanējumu koncertu papildinās Ieva Nīmane un Edgars Kārklis.
12. jūlijā koncertdienu Rundāles pilī iesāks pasākumi bērniem – dažādas radošās darbnīcas un muzikāls uzvedums “Princese un trīs burvju mīklas”. Muzikālā pasaka būs pārpilna ar neparastiem notikumiem un spilgtiem tēliem. Lomās iejutīsies solisti – Jolanta Strikaite, Mārtiņš Zvīgulis, Gundars Grasbergs, Markuss Riva, Evija Martinsone. Īpašu atmosfēru radīs Pēteris Vaickovskis (klavesīns), Raimonds Melderis (baroka vijole), Ainārs Paukšēns (viola da gamba), Ieva Nīmane (senie pūšaminstrumenti), Mārtiņš Miļevskis (sitaminstrumenti), stāstniece Karina Bērziņa, laikmetīgās dejas grupas “Vendija” dejotāji un Rīgas Doma kora skolas dziedātāji.
Biļetes „Biļešu paradīze“ kasēs un internetā.
„Senās mūzikas festivāla“ interneta mājas lapa: www.smf.lv.
Informāciju sagatavoja:
Ieva Mora
VISA “Latvijas Koncerti” sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 26409474
E-pasts: ieva.mora@latvijaskoncerti.lv