Kultūras pieminekļi Kultūrizglītība
Teksts uz attēla: Tradīcijas robežas, stereotipi, cenzūra un subjektīvisms: kultūras mantojuma aktualitātes LKA studentu raidierakstā “LKA runā”

Sākot ar 11. janvāri, četras ceturtdienu pēcpusdienas plkst. 14.00 Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) raidieraksta #LKArunā klausītājiem būs iespēja dzirdēt maģistra studiju “Kultūras mantojuma pārvaldība un komunikācija” 2.kursa studentu veidotu tematisko sadaļu “Studenti runā”, kuras uzmanības centrā būs aktualitātes kultūras mantojumā. Epizodēs studenti pievērsīsies stereotipiem par kultūras mantojumu, subjektīvisma nozīmei būvētajā kultūrvidē un arheoloģijā, cenzūras un pašcenzūras klātbūtnei Latvijas muzejos, kā arī jautājumam par tradīciju robežām, skatot kā piemēru tautastērpu.

Raidieraksta jaunākas epizodes būs klausāmas LKA Spotify platformā: open.spotify.com/show/35IoKXiDQJXFWhT603Y2Zw

Pirmajā epizodē “Atnesu, atdevu, nolika vitrīnā! Stereotipi par kultūras mantojumu” (11.01.) Lana Kazlauskiene un Līga Ločmele vērtēs, vai par kultūras mantojumu sabiedrībā iespējama vienota izpratne, pievēršoties diskutabliem pieņēmumiem, kas lasāmi gan interneta komentāros, gan dzirdami no muzeju apmeklētājiem. Epizodē studentes šķetinās sabiedrībā izskanējušus priekšstatus par kultūras mantojuma jomu un mēģinās noskaidrot, kāpēc šādi stereotipi rodas.

Otrajā epizodē "Kas smukāks – muiža vai bloķene?" (18.01.) Ilze Vanaga, Elēna Silāja un Elīza Māra Kamradze Tūtere pievērsīsies subjektīvisma nozīmei būvētajā kultūrvidē un arheoloģijā. Ikviena muiža, blokmāja vai arheoloģijas piemineklis ieņem zināmu vietu mūsu mantojuma sarakstā un hierarhijā, pilda kādu funkciju un sniedz lielāku vai mazāku labumu sabiedrībai. Tomēr katram no mums var būt arī īpašas un privātas attiecības ar mantojuma objektiem, ko nenosaka nedz to funkcionalitāte, nedz mantojuma statuss. Raidieraksta epizodē topošās mantojuma pētnieces piešķirs nozīmi savām mantojuma "simpātijām" estētikas, piederības sajūtas un identitātes rakursā.

Trešajā epizodē "Labāk recenzēsim nevis cenzēsim" (25.01.) Līga Keiša un Zanda Šumska diskutēs par cenzūru un vārda brīvību Latvijas muzejos, kā arī centīsies apjaust, vai cenzūra ir atgriezusies vai tomēr tā nemitīgi ir pavadījusi Latvijas muzejus. Ko drīkstam rādīt? Par ko aizliegts runāt? Vai sabiedrība mūs sapratīs? Jautājumi, kas muzejnieku, mākslinieku, rakstnieku profesijās ir neizbēgami. Nemitīga balansēšana starp vēlmi radīt, pastāvošo varu un sabiedrības ietekmi.

Ceturtajā epizodēVai tradīcijai ir robežas? Tautastērpa piemērs(1.02.) Ieva Sniedze un Sanita Behmane Baibakova dalīsies pārdomās par tradīcijām, to robežām un tautastērpu darināšanas prasmju saglabāšanu. Kas īsti ir tautastērps? Vai tiešām tikai Dziesmu un deju svētku daļa, ko tā pa īstam novērtējam tikai reizi piecos gados? Kāds ir tautastērpa tapšanas process? Cik un kā apdraudēts ir tautastērps un ko vajadzētu darīt, lai amatniecības prasmes, kas nepieciešamas, lai tērpu radītu, saglabātu un izplatītu.

Latvijas Kultūras akadēmijas raidieraksts #LKArunā ir platforma studentiem, jaunajiem pētniekiem un māksliniekiem aktuālu tēmu prezentēšanai, formālām un neformālām sarunām, kā arī radošiem eksperimentiem un jaunrades tapšanai tiešsaistē.

Raidieraksta tematiskā sadaļa tapusi studiju kursa “Integrētā komunikācija” ietvaros.

 

Papildu informācija:
Aija Lūse, Komunikācijas departamenta vadītāja,
Latvijas Kultūras akadēmija,
+371 29107218, aija.luse@lka.edu.lv

www.lka.edu.lv 
www.instagram.com/LKAkademija
www.facebook.com/LKAkademija