Pirmdien, 7. jūlijā, Ženēvas Starptautiskajā konferenču centrā Palexpo, Šveicē, notika WSIS (World Summit on the Information Society) augsta līmeņa pasākums un WSIS starptautiskās balvas Čempionu sveikšana, kurā Kultūras informācijas sistēmu centra direktora vietnieks digitālās attīstības jautājumos Jānis Ziediņš saņēma WSIS čempionu balvu, kas tika piešķirta Latvijas valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platformai Hugo.lv. Platforma izstrādāta ar Eiropas Savienības atbalstu, sadarbojoties Kultūras informācijas sistēmu centram (KISC) un valodas tehnoloģiju uzņēmumam Tilde.
Hugo.lv ir Latvijas valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platforma, kas nodrošina modernus, mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģijās balstītus valsts pārvaldes e-pakalpojumus Latvijas iedzīvotājiem. Hugo.lv piedāvā automatizētu tulkošanu 24 Eiropas valodās, runas atpazīšanu un sintēzi, latgaliešu rakstu valodas pareizrakstības rīku, vieglās valodas rīku, kā arī vienotā platformā balstītus valsts pārvaldes iestāžu virtuālos asistentus.
Hugo.lv ieguvis WSIS Čempionu balvu projektu kategorijā “Kultūru dažādība un identitāte, valodu dažādība un vietējais saturs”. Sākotnēji no visas pasaules iesniegtajiem projektiem tika atlasīti 20 labākie katrā kategorijā un nominēti Čempionu balvai, ko tagad saņēmuši 5 labākie projekti katrā kategorijā.
Kā norādīts WSIS balvas tīmekļvietnē, “šie projekti ne tikai izturēja ekspertu vērtējumus, bet arī ieguva plašu atbalstu tiešsaistes publiskās balsošanas posmā. Čempioni demonstrē izcilu progresu un līderību centienos pārvarēt digitālo plaisu, veicināt digitālo iekļaušanu un IKT izmantošanu sabiedrības labklājībai. Tie kalpo kā atdarināšanas vērti paraugi vietējā un starptautiskā mērogā un tika augstu novērtēti par tos reprezentējošo līderību, inovācijām un ilgtspējīgas attīstības iespējām, izmantojot IKT.”
KISC direktora vietnieks, Hugo.lv projekta vadītājs, Jānis Ziediņš uzsver: “Platforma Hugo.lv desmit gadu garumā kopš tās izveides ir kļuvusi par būtisku valsts digitālās transformācijas balstu, un to plaši lieto gan publiskās pārvaldes darbinieki, gan iedzīvotāji. Hugo.lv ne tikai nodrošina kvalitatīvu mašīntulkošanu un runas tehnoloģiju risinājumus, bet arī veicina latviešu valodas ilgtspēju digitālajā laikmetā. Balvas saņemšana nenozīmē apstāšanos pēc sekmīgi paveikta darba, tieši otrādi – redzam jaunus izaicinājumus un mērķus, uz ko tiekties. Mūsu nākamais solis ir stiprināt Hugo.lv kā atvērtu valodas tehnoloģiju platformu, kas kalpo gan valsts pārvaldei, gan sabiedrībai. Nemitīgi turpinām darbu pie mašīntulkošanas un runas tehnoloģiju pilnveides, kā arī kopā ar partneriem plānojam uzsākt darbu pie latviešu lielā valodas modeļa izveides.”
Valodas tehnoloģiju uzņēmuma Tilde valdes priekšsēdētājs Artūrs Vasiļevskis: “Mēs Tildē esam gandarīti, ka platforma Hugo.lv un tajā integrētie valodas tehnoloģiju risinājumi tiek novērtēti ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskā mērogā. WSIS Čempionu balva ir apliecinājums tam, ka inovatīvas un praktiski pielietojamas tehnoloģijas, kas balstītas uz mākslīgo intelektu un veicina latviešu valodas attīstību, spēj būt konkurētspējīgas arī globālā mērogā. Mūsu mērķis ir veidot valodas tehnoloģijas, kas kalpo visai sabiedrībai — valsts pārvaldei, uzņēmumiem un iedzīvotājiem. Tādēļ īpašu nozīmi piešķiram atvērtībai un sadarbībai. Šobrīd Tilde Eiropas Komisijas uzdevumā izstrādā lielo valodas modeli (LVM) Eiropas valodām, kas būs īpaši pielāgots Baltijas valodu vajadzībām, taču ietvers atbalstu arī ukraiņu un turku valodām. Tas būs drošs atvērtā koda risinājums, ko būs iespējams pielāgot dažādiem mērķiem un lietojumiem. Šāds lielais valodas modelis vēl vairāk nostiprinās mūsu valodas vietu digitālajā laikmetā, veicinās tehnoloģisko suverenitāti, nodrošinās piekļuvi kvalitatīvām valodas tehnoloģijām, kā arī pavērs plašākas iespējas nākotnes inovācijām.”
Par WSIS balvu
WSIS balva tika izveidota ar mērķi izveidot efektīvu mehānismu, lai starptautiskā līmenī novērtētu un izceltu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) projektus un aktivitātes, kas veicina sabiedrības dažādu nozaru ilgtspējīgu attīstību. Kopš savas izveides WSIS balvu konkurss ir piesaistījis vairāk nekā 300 000 dalībnieku visā pasaulē. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālās asamblejas WSIS vispārējo pārskatu, kurā tika saskaņots WSIS procesu un Ilgtspējīgas attīstības programma 2030. gadam WSIS Prize ir novērtēta kā unikāla globāla platforma, lai izceltu veiksmes stāstus IKT izmantošanā ilgtspējīgai attīstībai.
Par Kultūras informācijas sistēmu centru
Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC), ir Kultūras ministrijas padotības iestāde, kas nodrošina informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) centralizētu pārvaldību kultūras nozarē. Vienlaikus KISC īsteno valsts mēroga IKT projektus ar mērķi nodrošināt vienlīdzīgu informācijas pieejamību sabiedrībā, kultūras mantojuma saglabāšanu un pieejamību digitālā vidē, kā arī veicināt latviešu valodas tehnoloģiju attīstību, izmantojot mākslīgā intelekta (MI) risinājumus.
Par valodas tehnoloģiju uzņēmumu “Tilde”
Tilde ir viens no vadošajiem Eiropas valodas tehnoloģiju un lokalizācijas uzņēmumiem. Attīstot mākslīgā intelekta tehnoloģijas, Tilde nodrošina atbalstu valodu dzīvotspējai digitālajā laikmetā. Uzņēmuma izstrādātie risinājumi ietver mašīntulkošanas sistēmas, virtuālos asistentus, tērzēšanas botus, runas atpazīšanu un runas sintēzi, tiešsaistes terminoloģijas pakalpojumus, kā arī tulkošanas, pareizrakstības un korektūras rīkus. Tilde aktīvi darbojas informācijas tehnoloģiju pētniecības un attīstības jomā un īsteno dažādus starptautiskus un nacionālus pētniecības un inovāciju projektus Eiropas Savienības programmās.
Informāciju sagatavoja:
Ilma Elsberga
Kultūras informācijas sistēmu centra
projekta vadītāja asistente
E-pasts: ilma.elsberga@kisc.gov.lv
Tel.: +371 29119713