Filmas
Filmu klapīte

Pateicoties Latvijas filmu nozares un Nacionālā Kino centra aktīvai darbībai, kā arī Latvijas kino profesionāļu pieaugošajai atpazīstamībai pasaulē, profesionālajām prasmēm un darba kultūrai, pēdējos gados ir daudzkārt palielinājusies ārvalstu filmēšanas grupu interese par iespējām filmēt Latvijā.

Kopš 2013. gada Kultūras ministrijas tiešās pārvaldes iestāde Nacionālais Kino centrs, kura uzdevums ir valsts politikas veidošana kino jomā, līdzās citām daudzskaitlīgajām funkcijām ir administrējis arī Līdzfinansējuma piesaisti ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā; tas darbojas kā tā dēvētais cash rebate mehānisms, kāds tiek praktizēts daudzās Eiropas valstīs. Proti, ārvalstu filmēšanas grupām, kuras filmē Latvijā, ir iespēja atgūt daļu no filmēšanas procesā iztērētajiem līdzekļiem, ja tikuši piesaistīti Latvijas pakalpojumu sniedzēji – ne tikai kino profesionāļi, bet arī citu jomu darbinieki, izmantoti ēdinātāju, transporta, viesnīcu u. c. pakalpojumi.

Ārvalstu filmu līdzfinansējuma programmas īstenošanas ietvaros, ko līdz šim realizējis NKC, ir skaidrāk noformulējusies programmas būtība – šī ir investīciju programma, kuras ietvaros vērtē ne tik daudz filmu projektu mākslinieciskos aspektus, cik plānotās biznesa investīcijas Latvijas ekonomikā, tāpēc šīs programmas attīstību būtiski veicinātu Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras resursi un zināšanas.

Grozījumi Filmu likumā nepieciešami, lai nodrošinātu turpmāku veiksmīgu Līdzfinansējumu programmas darbību, piesaistot ārvalstu filmēšanas grupas un investīcijas valsts ekonomikai, kā arī saglabāt konkurētspēju ar citām valstīm, tostarp Baltijas mērogā.

Pateicoties jau ilggadīgai LIAA un Nacionālā kino centra sadarbībai (piemēram, Kannu starptautiskajā festivālā un kinotirgū, kur mērķtiecīgi tikušas popularizētas filmēšanas iespējas Latvijā), kā arī iespējai daļēji atgūt Latvijā filmēšanas procesā iztērētos līdzekļus, pieprasījums un interese par filmēšanas iespējām Latvijā ir kļuvusi nozīmīga.

Pēc biedrības „Latvijas Filmu Servisa Producentu asociācija” apkopotās informācijas, līdzfinansējuma programmas atbalsta gadījumā 2022.gadā filmēšanu Latvijā plānoti 29 ārvalstu filmu projekti. Šo projektu plānotās izmaksas/investīcijas Latvijā ir 64 580 335 euro apmērā, plānotie nodokļu maksājumi Latvijā 16 584 160 euro.

 

Sagatavoja:
Kristīne Matīsa
Nacionālā Kino centra filmu nozares informācijas speciāliste
26129954
kristine.matisa@nkc.gov.lv