Kultūrizglītība Mūzika
Ventspils mūzikas vidusskolas vizuālais materiāls

2022. gada 24., 25. un 26. februārī Ventspils Mūzikas vidusskolā un koncertzālē “Latvija” norisināsies prominentās ērģelnieces Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesores Vitas Kalnciemas vadītās meistarklases un vairāki koncerti: Vitas Kalnciemas koncerts (24. februārī Ventspils koncertzālē “Latvija”), ērģelnieces Kristīnes Adamaites un čellista Ērika Kiršfelda koncerts (25. februārī  Ventspils koncertzālē “Latvija”) un meistarklašu dalībnieku koncerti (26. februārī 12.00 – Ventspils Mūzikas vidusskolas audzēkņu koncerts Livonijas ordeņa pils kapelā un 16.00 – meistarklašu dalībnieku koncerts Ventspils koncertzālē “Latvija”). Festivāla nosaukuma daļa “Igaunija – Latvija – Eiropa” izriet no koncertu programmām, bet par tām informācija sekos.

Festivālu “Ventspils Ērģeļu dienas” finansē Valsts kultūrkapitāla fonds.

Festivāla “Ventspils Ērģeļu dienas” centrālā ass ir intensīvas meistarklašu nodarbības ērģeļspēles audzēkņiem no visas Latvijas. Šoreiz meistarklašu vadītāja būs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesore, ērģelniece Vita Kalnciema, kura sniegs arī atklāšanas koncertu 24. februāra vakarā koncertzālē “Latvija”. Profesores Kalnciemas ilggadīgā pieredze gan koncertdarbībā, gan pedagoģijas darbā ar dažādu vecumposmu audzēkņiem garantē ļoti vērtīgu ieguvumu visiem meistarklašu klausītājiem – ne tikai aktīvajiem dalībniekiem, bet arī viņu pedagogiem, arī profesionāliem ērģelniekiem un tiklab citu specialitāšu interesentiem. Meistarklašu noslēgumā sestdien, 26. februārī, aktīvie dalībnieki uzstāsies publiskā koncertā pie koncertzāles “Latvija” ērģelēm. 

Paralēli meistarklasēm ērģeļdienu laikā būs iespēja noklausīties vēl divus koncertus bez jau pieminētajiem. 25. februāra vakarā koncertzālē “Latvija” muzicēs čellists Ēriks Kiršfelds un ērģelniece Kristīne Adamaite, kuru programma veidota no latviešu komponistu mūzikas, iekļaujot arī pavisam jaunā skaņraža Aigara Raumaņa jaundarbu čellam un ērģelēm. Savukārt, 26. februāra dienas koncertā uzstāsies Ventspils Mūzikas vidusskolas ērģeļu klases audzēkņi, iepazīstinot klausītājus ar Ugāles ērģeļdarbnīcas meistara Jāņa Kalniņa būvēto instrumentu Livonijas ordeņa pils kapelā.

Šīs daudzveidīgās programmas īpašā iezīme ir plašā dalībnieku amplitūda no skolniekiem - iesācējiem līdz augstākās raudzes profesionāļiem, kas kopīgi rod profesionālas ierosmes un savstarpēju bagātināšanos, darbojoties pie vienām no Latvijas izcilākajām ērģelēm. Un pavisam noteikti Ventspils ērģeļu dienas būs vērtīga kultūras pieredze arī pilsētas iedzīvotājiem un viesiem, kuri trīs dienu laikā varēs noklausīties četras dažādas ērģeļmūzikas programmas un iepazīt vairākas pilsētas koncertvietas.

Rekomendējot festivālu “Ventspils Ērģeļu dienas” Valsts kultūrkapitāla fonda finansējuma piešķīrumam Rīgas Doma mūzikas direktors ērģelnieks Aigars Reinis rakstīja: “Ventspils Ērģeļu dienas ir izcila un reta iespēja jaunajiem talantiem sastapties ar lieliem meistariem klātienē gan koncertos, gan meistarklasēs. Un vēl jo vairāk katram jaunajam ērģelniekam izmēģināt savus spēkus pie lielajām Ventspils koncertzāles “Latvija” ērģelēm! Kā to pierādīja pirmās Ventspils Erģeļu dienas 2020. gadā, interese bija patiesi liela, katra jaunā talanta pieredze nenovērtējama un pasākumu programma pārdomāta un labi organizēta. Šai iniciatīvai noteikti būtu jāturpinās kā tradīcijai arī nākamajās sezonās, tādējādi attīstot jauno mūziķu interesi un izpratni par ērģeļu kultūru, kā arī kvalitatīvi bagātinot Latvijas kultūras vidi ar augstvērtīgu koncertu piedāvājumu visplašākajai publikai – šajā gadījumā reģionālajā Ventspils koncertzālē “Latvija”.

Par Ventspils koncertzāles “Latvija” ērģelēm:

“Vācijas ērģeļbūves uzņēmums (Johannes Klais Orgelbau GmbH & Co) kopā ar konsultanti - latviešu ērģelnieci Ivetu Apkalnu, Ventspils Mūzikas vidusskolas ēkai ir izstrādājis ērģeļu projektu - arhitektonisko risinājumu un ērģeļu muzikālo koncepciju ar atbilstošiem tehniskiem risinājumiem. Autori ir izvairījušies no tradicionāla ērģeļu vizuālā tēla, priekšplānā novietojot metāla caurules, starp kurām pamanāmas ērģeļu stabules. Stacionāri izbūvētas ērģeles izvietotas visos trīs Ventspils Mūzikas vidusskolas ēkas stāvos. To dizains sasaucas ar netālu no Mūzikas vidusskolas ēkai atrodošās grandiozās strūklakas vaibstiem un atgādinās, ka Ventspils ir pilsēta pie jūras.            

Ērģelēm ir četri manuāļi un pedālis. Divos manuāļos tradicionālā veidā izvietoti neatkarīgi reģistri, savukārt otra manuāļu pāra un pedāļa skaņu krāsas veido kopīgi izmantotie reģistri. Instruments sastāv no 38 neatkarīgiem reģistriem, 23 oktāvu paplašinājumiem, 18 aizgūtiem un 14 dublētiem reģistriem, kas krietni paplašina pieejamo tembru klāstu, tādējādi vairojot instrumenta iespējas.

Instruments Ventspilī ir vienīgās ērģeles Baltijas valstīs ar diviem spēles galdiem (viens iebūvēts ērģelēs ar mehānisko traktūru tradicionālajiem manuāļiem, otrs - pārvietojams uz skatuves) un mūsdienīgu kombinēšanas sistēmu, kas sniedz ērģelniekiem pilnu pārvaldību pār instrumentu. Jaunais instruments nodrošina lieliskas mācību iespējas, kā arī lielu potenciālu ērģeļspēles attīstībai Latvijā.

Profesors Tālivaldis Deksnis laikrakstā “Latvijas Avīze” 2017. gada 02. februārī rakstīja: “Domāju, ka mūziķi, diriģenti un ērģelnieki varēs tikai apskaust ventspilniekus par šo koncertzāli ar īstām, “dzīvām” stabuļu ērģelēm. Ventspilnieki ir pirmie, kuri pēc 80 gadu pārtraukuma ir gatavi Latvijā uzbūvēt pietiekami nozīmīgas ērģeles. Iepriekšējās tapa 1937. gadā Latvijas Universitātes Lielajā aulā.. ..Ventspils mūzikas skolas koncertzālē jau nespēlēs tikai skolēni. Te noteikti uzstāsies daudzi ērģelnieki, viesosies orķestri, kori, solisti. Arī izcili ārzemju ērģelnieki, kuriem šobrīd grūti izpausties pie vēsturiskajām Latvijas ērģelēm.”. Šie vārdi izsaka festivāla vīziju – jaunā instrumenta iespēju izmantošana vislabākajā veidā. 

 

Papildu informācija:
Aldars Šagžijevs
+371 29132939
Ventspils Mūzikas vidusskolas projektu vadītājs