Kapacitātes programmas dalībnieki, grupas foto

Noslēgusies līdz šim vērienīgākā Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) īstenotā iniciatīva darba devēju atbalstam dažādības vadības prakšu ieviešanai un iekļaujošas darba vides veidošanai - Kapacitātes celšanas programma darba devēju ekspertīzei dažādības vadības jomā (turpmāk – Kapacitātes programma). Tās ietvaros 15 darba devēju pārstāvji, kas kopumā nodarbina vairāk nekā 3 000 darbinieku, izstrādāja savas organizācijas vajadzībās balstītas dažādības vadības stratēģijas vai darba plānus, tādējādi stiprinot darbinieku piesaisti un noturību, ekonomisko veiktspēju un jaunu biznesa virzienu attīstību. Kapacitātes programmu īstenoja SIF sadarbībā ar PwC Latvija. 

Kapacitātes programmas ietvaros 6 mēnešu garumā 15 darba devēju pārstāvji mācījās, saņēma padziļinātas ekspertu konsultācijas, uzklausīja citu organizāciju pieredzes stāstus par iekļaujošas darba vides ieguvumiem, kā arī programmas lektoru un vairāku jomas ekspertu vadībā  izvērtēja esošos procesus savā organizācijā un apzinājās iespējamos nākotnes izaicinājumus. Lai programmas ietvaros iegūtās zināšanas nodrošinātu ilgtermiņa ietekmi uz organizācijas attīstību un veiktspēju, katrs dalībnieks izstrādāja savas organizācijas vajadzībās balstītas dažādības vadības stratēģiju vai darba plānu.  

Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Inese Kalvāne uzsver: “Iekļaujoša darba vide nav tikai ētikas vai reputācijas jautājums, bet gan stratēģiska nepieciešamība, kas būtiski ietekmē darba devēju konkurētspēju, ilgtspēju un darbinieku lojalitāti. Katrs darba devējs, kura darbinieki piedalās šādā programmā, apzinās, ka pārmaiņas darba tirgū ir neizbēgamas un tāpēc ir jāpilnveido sava darba vide, lai tam sagatavotos. Sabiedrības integrācijas fonds arī turpmāk būs darba devēju partneris informējot, izglītojot  un izvērtējot sasniegto.” 

Kapacitātes programmas ietvaros izstrādātās stratēģijas un plāni ietver tādas jomas kā darbinieku iesaistes un motivācijas paaugstināšana; dažādības un iekļaušanas (D&I) aspektu integrēšana organizāciju vadību pieejās; cieņpilnas iekšējās kultūras veidošana;  darbinieku izpratnes par dažādību, taisnīgumu un iekļaušanu veidošana; vienlīdzīga atalgojuma principu ieviešana; inovāciju un jaunu biznesa virzienu attīstība caur D&I prizmu u.c. 

“Pusgadu garā kapacitātes programma atklāja, ka iekļaujošas darba vides izveide nav tikai dažādības vadības stratēģijas izstrāde, tā prasa holistisku pieeju," uzsver programmas vadošā eksperte Agnese Cimdiņa, PwC Latvija. "Mācību norise parādīja, ka efektīva dažādības un iekļaušanas vadība ietver trīs galvenās sastāvdaļas: datos balstītu organizācijas konteksta izpratni, cilvēkresursu dzīves cikla un kultūras pārskatīšanu caur D&I prizmu un dažādības sasaisti ar vērtību radīšanu un organizācijas izaugsmi. Kad organizācijas apvieno šos procesus ar vadības apņemšanos un dažādības kompetences celšanu, tās risina ne tikai pašreizējās problēmas, bet īsteno stratēģiskas, pozitīvas pārmaiņas savos uzņēmumos, lai atvētu durvis produktivitātei,  inovācijām un jauniem biznesa virzieniem."  

Programmas dalībnieku sniegtās atsauksmes liecina, ka darba devēji ieguvuši ne tikai strukturētu pieeju dažādības vadības ieviešanai organizācijā, bet arī darbības plānu un jēgpilnus sasniedzamos mērķus. Papildus tam, programmas piedāvātie paņēmieni vadītāju un darbinieku iesaistes paaugstināšanai, sociālās ilgtspējas veicināšanai un taisnīga atalgojuma ieviešanai ļaus stiprināt darba devēja praksi dažādības vadībā. Tas veicinās darbinieku piederības un iekļautības sajūtu, biznesa izaugsmes iespējas, inovācijas pakalpojumu un produktu attīstībā un darbinieku kopējo apmierinātību. 

Kā liecina jaunākie Baltijas Cilvēkkapitāla un darba vides pētījuma dati, 26% darba devēju Latvijā atzīst, ka apzinās dažādības vadības un iekļaujošas darba vides nepieciešamību, bet nevelta tai atsevišķu uzmanību. Tomēr darba devējiem jāņem vērā, ka darba ņēmējiem (86%) iekļaujoša darba vide ir ļoti nozīmīgs un svarīgs faktors, izvēloties nākamo darba vietu. Nepietiekami iekļaujoša darba vide un taisnīgu izaugsmes iespēju trūkums var kļūt par iemeslu, kāpēc darbinieki apsver darba vietas maiņu (42%). Ziņojums atklāj, ka darba devēji visbiežāk nenosaka prioritātes un konkrētus, izmērāmus mērķus dažādības vadības un iekļaujošas darba vides jomā un reti definē sasniedzamos rādītājus balstoties organizācijas datos, tādēļ to D&I iniciatīvas pārsvarā ir vispārīgas un neefektīvas. 

 

Papildu informācijai: 
Sigita Zankovska-Odiņa 
Sabiedrības integrācijas fonda vecākā eksperte dažādības vadības jautājumos 
Tālr.: +371 29621801
E-pasts: sigita.zankovska-odina@sif.gov.lv  

Agnese Cimdiņa 
PhD, starptautiski sertificēta dažādības vadības eksperte, PwC dažādības un iekļaušanas prakses vadītāja Baltijā 
Tālr.: +371 28311062 
E-pasts: agnese.cimdina@pwc.com

Saistītas tēmas

Saliedēta sabiedrība