Programmas "Latvijas skolas soma" vizuālā identitāte
Foto: Oskars Artūrs Upenieks.

Ministru kabinets (MK) 13. maija sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas (KM) un Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) sagatavoto MK noteikumu projektu,* kura mērķis ir paplašināt programmas “Latvijas skolas soma” profesionālās mākslas un kultūras norišu piekļūstamību vismaz 5 000 sociāli mazāk aizsargātiem bērniem un jauniešiem neatkarīgi no to dzīves vietas un ģimenes sociāli ekonomiskā stāvokļa.

Šīs Eiropas Savienības fondu programmas mērķa grupa ir sociāli mazāk aizsargāti Latvijas bērni un jaunieši, kuri apgūst pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības, profesionālās pamatizglītības vai profesionālās vidējās izglītības programmas, kā arī viņu pedagogi un vietējā kopiena. Programma paredz gan kultūras norises piedzīvošanu, gan arī praktisku kopienas pilsoniskās līdzdalības aktivitāšu īstenošanu.

Programmas ietvaros tiks atlasītas kultūrizglītības programmā “Latvijas skolas soma” iekļautās profesionālās mākslas un kultūras norises bērniem un jauniešiem, kam piemīt pilsoniskās līdzdalības veicināšanas potenciāls. Programmu ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā īstenos LNKC.

Kultūras norišu papildināšanai “Latvijas skolas somā” no 20 Latvijas pašvaldībām tiks atlasītas vismaz 20 dalībskolas ilgtermiņa sadarbībai. Šīs 20 dalībskolas piesaistīs vēl 20 sadarbības skolas (kopā 40 skolas).

Programmas ietvaros:

  • tiks izvērtētas mērķa grupas kompetences izmantot kultūras norises pilsoniskās līdzdalības un demokrātijas stiprināšanā;
  • pilnveidota vismaz 200 pedagogu profesionālā pieredze;
  • izstrādāti metodiskie materiāli 1) pedagogiem, kā strādāt ar kultūras norisēm un 2) kultūras norišu veidotājiem, kā stiprināt kultūras norišu izmantošanu līdzdalības veicināšanā un demokrātijas principu iedzīvināšanā bērnu un jauniešu auditorijai;
  • kā arī tiks rīkota nacionāla un starptautiska mēroga konference.

Tāpat programmas īstenošanai tiks piesaistīti kultūras un izglītības jomas eksperti un eksperti ar pieredzi pilsoniskās līdzdalības sekmēšanas, daudzveidīgu sabiedrības grupu iesaistes, bērnu tiesību, cilvēktiesību u.c. jautājumos, t.sk. eksperti, kuriem ir pieredze sociālā un psihoemocionālā atbalsta sniegšanā bērniem un jauniešiem.

Sabiedriskās apspriešanas ietvaros programma pilnveidota, ieklausoties biedrības “Latvijas Pilsoniskā alianse,” biedrības “Ascendum” un biedrības “Latvijas Pilsoniskā alianse,” daļēji arī biedrības “Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls” viedokļos. Programmas izstrādes sarunās piedalījās arī biedrības “Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs”, “Laiks Jauniešiem”, “Izglītības attīstības centrs”, “Eiropas Kustība Latvijā,” kā arī eksperte Krista Burāne.

Programmas kopējais finansējums ir 1 758 911 eiro, t.sk. Eiropas Sociālā fonda finansējums 1 495 074 eiro un valsts budžeta līdzfinansējums – 263 837 eiro.

* - Eiropas Savienības 2021.-2027. Gada plānošanas perioda 4.2.3. specifiskā atbalsta mērķa “Sekmēt to, lai – jo īpaši nelabvēlīgā situācijā esošām grupām – būtu vienlīdzīga piekļuve kvalitatīvai un iekļaujošai izglītībai un mācībām un iespēja to iegūt, sākot ar pirmsskolas izglītību un aprūpi un vispārējās izglītības un profesionālās izglītības un mācību gaitā līdz pat augstākajai izglītībai un pieaugušo izglītībai un mācībām, tostarp veicināt mācību mobilitāti visiem un atvieglot piekļūstamības iespējas personām ar invaliditāti” 4.2.3.3. pasākuma “Pilsonisko līdzdalību veicinošu kultūras pakalpojumu pieejamības veicināšana” īstenošanas noteikumi.

 

Lita Kokale

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Lita.Kokale [at] km.gov.lv